Hiszpania: Nie będzie można kupić owoców poniżej ich kosztów produkcji

brzoskwinie

Hiszpania wprowadziła w życie przepisy regulujące handel (między innymi) owocami i warzywami. Nabywca nie będzie mógł kupić np. owoców poniżej kosztów ich wyprodukowania. Czy w Polsce sprawdziłyby się tego typu rozwiązania?

Wczoraj (16.12.2021) w Hiszpanii weszła w życie nowelizacja ustawy regulującej łańcuchy dostaw w handlu żywnością oraz relacje między producentami i dystrybutorami. Głównym jej celem jest zwiększenie dochodów producentów, a także poprawa przejrzystości w handlu świeżymi produktami. Dzięki nowym przepisom producenci zwiększą swoją pozycję negocjacyjną, a także będą mogli uzyskać bardziej uczciwe dochody za swoją pracę. 

Hiszpański rząd szczyci się tym, że wprowadza pionierską nowelizację, że odbiorca nie będzie mógł zakupić od producenta płodów rolnych poniżej kosztu ich wyprodukowania. Będzie ustawowo zobowiązany do zapłaty kwoty równej lub większej od kosztów produkcji. W efekcie koszty produkcji będą niezwykle istotną kwestią, która sama w sobie będzie regulować rynek. Ponadto będzie ona podstawą do negocjowania pisemnych umów. 

Z drugiej strony, ustawa zakłada inne, ciekawe rozwiązanie. Jest ono często stosowane przez największe sieci detaliczne. Mianowicie dystrybutor/sprzedawca nie będzie mógł oferować klientom świeżych produktów poniżej kosztów ich wyprodukowania. Nawet gdy jest to strata wliczona w prowadzenie działalności gospodarczej. 

Z wyjątkiem transakcji gotówkowych i tych poniżej 1000 €, wszystkie transakcje będą musiały być podparte pisemną umową. Równocześnie ustawodawca przewiduje zwiększenie kontroli Hiszpańskiej agencji informacji i kontroli żywności. Zobaczymy jak w praktyce sprawdzi się tak zwana „ustawa łańcuchowa”.

Chociaż mówimy o istotnej regulacji rynku to musimy pamiętać, że oferowanie cen poniżej kosztów produkcji nie zawsze związane jest z okresową nadpodażą danego gatunku. Także w Polsce przewaga kontraktowa największych uczestników rynku nierzadko zmusza rolników do sprzedaży ze stratą. Powstaje pytanie czy w miejscu „ustawowo” droższych produktów krajowych błyskawicznie nie pojawią się produkty z importu?

źródło: lamoncloa.gob.es / boe.es

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here