Zaskakująca prognoza polskich zbiorów jabłek: Prognosfruit/WAPA 4,17 miliona ton – GUS 3,6 miliona ton.

Jabłka

Według prognoz WAPA w Polsce mamy zebrać 4,17 miliona ton jabłek, a w Unii Europejskiej 11,7 miliona ton. To dane zaprezentowane podczas dzisiejszego spotkania Progronsfruit 2021.

Patrząc na prognozy dotyczące Polski w tym roku mamy zebrać 4,17 miliona ton jabłek – o 22% procent więcej niż w poprzednim sezonie – wtedy WAPA prognozowało zbiory na poziomie 3,4 miliona ton. Tegoroczne prognozy zaprezentowane podczas Prognosfruit są znacząco wyższe, niż te które niedawno przedstawił GUS podając 3,6 miliona ton. Zaskakuje tak duża różnica w danych które przedstawiło Światowe Stowarzyszenia Producentów Jabłek i Gruszek WAPA. Żeby lepiej uświadomić o jakich ilościach mówimy – różnica w danych miedzy WAPA a GUS to suma produkcji jabłek w Belgii, Holandii i Czechach.

Zbiory szacownych corocznie 14 odmian (Cortland, Elstar, Gala, Gloster, Golden, Idared, Jonagold, Jonagored, Jonathan, Lobo, Pinova, Red Delicious, Red Jonaprince, Szampion) według prognozy wzrosną niewiele w porównaniu do poprzedniego roku (+10%), i wyniosą przykładowo: Gala 330 tysięcy ton, Golden 350 tysięcy ton, Idared 440 tysięcy ton, Szampion 450 tysięcy ton – jedynie w odmianie Red JonaPrince prognozuje się spadek zbiorów do 300 tysięcy ton (-10 procent). Za wzrost produkcji odpowiadają odmiany określane jako INNE, których mamy zebrać 1,5 milion ton aż 500 tysięcy ton więcej niż rok temu. Tu pada pytanie jakie to odmiany?

W całej Unii Europejskiej zbiory jabłek oszacowano na 11,7 miliona ton – to wzrost o 10% w stosunku do poprzedniego sezonu gdzie zbiory jabłek oszacowano na 10,7 miliona ton.

Zbiory we Włoszech będą mniejsze o 4% i wyniosą 2 miliony ton, podczas gdy Francuzi zbiorą o 3% więcej jabłek niż rok temu – 1.375 miliona ton. Niemcy również będę mieli zbiory bardzo zbliżone do poprzedniego sezonu 1,08 miliona ton.

Dane za WAPA 2021 Forecast

1 KOMENTARZ

  1. Zapytajcie pana wozniaka jaka metodyka. Kochani sadownicy co robicie w sprawie spraw handlowych? Nie zaczeluscie jeszcze planowania i strategii sprzedazy w swoich grupach? Produkcja nie polega tyllko na produkowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here