Rok temu ukarano we Francji sześciu dużych przetwórców za działanie w zmowie cenowej. Tegoroczne mniejsze zbiory i droższe jabłka przemysłowe stawiają branżę pod presją cenową. Te same podmioty obecnie skarżą się na swoją trudną sytuację i chcą podnieść ceny produktów.
Rok temu wykryto we Francji zmowę cenową przetwórców
Niemal rok temu (18 grudnia 2019) we Francji ukarano 6 przetwórców za zmowę cenową. W odniesieniu do polskich realiów, okazuje się, że takowe praktyki jednak istnieją, da się je udowodnić i można ukarać winnych.
Łączna kara wyniosła 58,3 miliona € (248 486 000 milionów zł). Wśród ukaranych firm było Materne, które ma swój zakład również w Polsce w okolicach Nałęczowa.
Ukarano firmy to: Charles Faraud (grzywna 16,4 mln euro), Andros (14,1 mln), Materne (13,6 mln), Délis (grupa Lactalis, 9,5 milionów), Valade (2,8 miliona), Conserves France (1,9 miliona).
Zmowy cenowe są stałym elementem w branży rolno – spożywczej
Francuski urząd do spraw konkurencji informował, że nielegalne porozumienia są we Francji stałym elementem rynku rolno-spożywczego. Oprócz opisanej wyżej sprawy, we Francji toczą się postępowania wobec innych podmiotów.
Wspomniane sześć firm opanowało w okresie od października 2010 do stycznia 2014 niemal cały rynek musów, przecierów, dżemów i soków. Sprawa dotyczyła również popularnych we Francji kompotów.
Problemy ukaranych firm
Jak dowiadujemy się z francuskich mediów, Ci sami przetwórcy mają obecnie problemy w produkcji kompotów z jabłek. Niższe zbiory we Francji spowodowały wzrost cen, także jabłek przemysłowych. Główna odmiana, której używa się do produkcji kompotów (Golden Delicious) zdrożała o 50 – 60%.
Przetwórcy chcą w związku z tym podnieść ceny. Dystrybutorzy z kolei nie chcą się na to zgodzić. Zdaniem przetwórców podniesienie cen produktów poprawiło by ich trudną sytuację. Jak informują we francuskich mediach, są pod presją i ich sytuacja jest ciężka. Jako jeden z powodów przywołują ubiegłoroczne kary nałożone na branżowe podmioty za zmowę cenową.
Prezes francuskiego stowarzyszenia producentów jabłek i gruszek bierze w obronę przetwórców. Apeluje do odbiorców przetworów o zaakceptowanie wzrostów cen w związku z tegoroczną, wyjątkową sytuacją.
Źródło: www.businessinsider.fr, www.lesechos.fr, /www.freshplaza.fr