Słowacja – mniej owoców i warzyw pakowanych w plastik

gruszki w punetkach

Jako pierwsi w Europie to Francuzi nie będą pakowali owoców i warzyw plastikowe opakowania. Nasi południowi sąsiedzi – Słowacy – wprowadzają przepisy, które w istotny sposób ograniczą używanie tego typu opakowań.

Słowacja znowelizowała ustawę o odpadach. Nowe przepisy, nie dotyczą wyłącznie pakowania owoców i warzyw, lecz mają szerszy kontekst. Kraj zakazuje stosowania jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych oraz biodegradowalnych opakowań syntetycznych. Ustawa weszła w życie w lipcu.

Miesiąc temu informowaliśmy, że Francja oficjalnie żegna się z pakowaniem owoców w plastik Słowacka ustawa ma na celu przede wszystkim ograniczenie ilości odpadów i ochronę środowiska. Ustawodawcy chcą także wspierać produkcję opakowań nadających się do recyklingu bądź biologicznych opakowań.

Obok sztućców, talerzy czy słomek zakazane będzie również wprowadzanie do obrotu jednorazowych punetek z polipropylenu i polistyrenu. Pakowane są w nie między innymi warzywa i owoce. Co ciekawe zakazane będzie także wprowadzanie na rynek opakowań oksy-degradowalnych. Są to tworzywa sztuczne, które dzięki specjalnym dodatkom ulegają szybkiemu utlenianiu.

źródło: balkangreenenergynews.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here