Skup borówek w grupach: Aktualne ceny, 21.07.2022

borówka amerykanska ceny

Szczyt zbiorów i podaży krajowych borówek na rynku przed nami. Zdaniem producentów będzie to przyszły tydzień. Jak kształtują się obecnie ceny skupu borówek w grupach producenckich w zagłębiu grójeckim? 

Ceny skupu znacząco spadły wraz ze wzrostem podaży. Powtarza się scenariusz obserwowany od kilku lat. Cenowy „dołek” w skupie borówki przypada na koniec lipca. Identyczny trend obserwujemy w ostatnich dniach na rynkach hurtowych. 

W ubiegłym sezonie ceny skupu spadły do pamiętnych 5,00 zł za kilogram. Plantatorzy zastanawiają się, do jakich minimalnych poziomów spadną ceny skupu w tym sezonie? Chociaż ofert zakupu nie brakuje, to pracownicy grup informują producentów, że w przyszłym tygodniu, wraz ze szczytem zbiorów odmiany Bluecrop ceny spadną poniżej 10,00 zł za kilogram. Miejmy nadzieje, że ten scenariusz się nie sprawdzi. 

Obecnie za owoce w luzie można otrzymać 10,00 – 11,00 zł/kg. Wyższe ceny są przewidziane przy dostawach w mniejszych opakowaniach detalicznych. Na przykład owoce zerwane 400-gramowe punetki kosztują 12,00 zł/kg. Ekologiczne borówki skupowane są luzem po 15,00 zł za kilogram. 

W największych grupach osobną grupę stanowią borówki o średnicy powyżej 16mm. Przy dostawach luzem mówimy o cenach od 14,00 do 15,00 zł za kilogram. Owoce w 250-gramowych opakowaniach są skupowane 16,00 – 17,00 zł za kilogram. Nieco wyższe ceny otrzymują sadownicy, którzy współpracują bezpośrednio z siecią Biedronka. Niestety, dokładne stawki stanowią tajemnicę handlową między stronami transakcji. 

Obok rosnącego spożycia gatunku w Polsce i w całej Europie, jednym z „hamulców” przed spadkiem cen skupu do nieakceptowalnych poziomów jest rosnący z roku na rok popyt na owoce przemysłowe do mrożenia. Obecnie są one skupowane po 7,00 zł za kilogram.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here