Truskawki kupili tanio. Sytuacja rynkowa sprzyja mroźniom

truskawki ceny 2022

Dziś widzimy wyraźnie, jak droższe mrożone truskawki z Egiptu pozwalają polskim mroźniom zarobić na tanim skupie w Polsce i przerzucie mrożonych truskawek.

Wysokie wyjściowe oferty polskich mroźni

Tegoroczny skup truskawek rozpoczął się od poziomu 4,00 zł/kg. Następnie ceny powoli rosły. Gdy zaczęły drożeć mrożonki z Egiptu, a dostawy surowca w Polsce spadały to w skupie plantatorzy otrzymywali maksymalnie 5,50 zł/kg. Jednak zdecydowana większość owoców do mrożenia była skupiona poniżej 5,00 zł/kg, czyli praktycznie po kosztach produkcji.

Polscy przetwórcy korzystają na obecnej sytuacji rynkowej. Rosnące ceny mrożonek z Egiptu najprawdopodobniej dadzą dobrze zarobić. Jak informują nas odbiorcy przetworzonych owoców z zachodniej Europy, polski produkt z taniego surowca jest dziś oferowany po 8,70 – 9,50 zł/kg (2,00 – 2,20 eur/kg). To ceny za niesortowane mrożone truskawki. Sprzedaż tuż po sezonie bez miesięcy przechowania w takich cenach da bardzo przyzwoite zyski.

Jednak przedsiębiorcy w kraju zajmują się także przerzutem kupowanych od początku roku mrożonek z Egiptu. Obecnie to różnica nawet 60 eurocentów na kilogramie.

Droższe mrożonki z Egiptu

Sytuacja na skupie truskawek w Polsce w ostatnich latach zależała w coraz większym stopniu od cen i dostępności mrożonych truskawek z Egiptu. W tym sezonie mniejsze dostawy w kwietniu i maju oraz wzrosty cen egipskich mrożonek spowodowały poszukiwanie krajowych truskawek na koniec sezonu. Ceny rosły pomimo spadającej jakości.

Egipscy przetwórcy informują, że tegoroczne zbiory i zamrożone wolumeny były niższe od prognoz z początku roku. Popyt na mrożone truskawki z Egiptu jest dziś bardzo duży, co jeszcze bardziej podbija ceny. Aktualne wynoszą one 6,90 – 7,45 zł/kg (1,60 – 1,70 eur/kg). Jadnak Ci, którzy zakontraktowali owoce wcześniej, nadal płacą 5,20 zł/kg (1,20 euro/kg). Przypomnijmy, że przed sezonem w Polsce, przetwórcy kupowali je nawet poniżej 5,00 zł/kg, co było główną przyczyną bardzo niskich, wyjściowych cen skupu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here