O truskawkach w Jasieńcu – konferencja jagodowa Agrosimex

Jasieniec

W piątek, 3 marca, w Jasieńcu odbyła się stacjonarna konferencja jagodowa, która w całości poświęcona została uprawie truskawek. Wydarzenie zorganizowała firma Agrosimex.

Wydarzenie otworzył Janusz Miecznik, natomiast pierwszy wykład wygłosił Tomasz Domański. Tematem jego wystąpienia była uprawa truskawek pod osłonami. Prelegent omówił główne zagadnienia, z powodu których ta technologia uprawy zyskuje na popularności. Chodzi przede wszystkim o „ucieczkę” przed zmianami klimatycznymi i ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Drugim kluczowym powodem powstawania w Polsce nowych plantacji pod osłonami są wymagania rynku i konieczność dostarczania powtarzalnych jakościowo partii owoców. Ponadto doradca omówił główne wyzwania dotyczące technologii uprawy i strategii, jakie można obrać rozpoczynając uprawę truskawek w tunelach.

Tomasz Domański
Tomasz Domański, Agrosimex

Karolina Felczak-Konarska omówiła temat identyfikacji chorób w uprawie truskawek. Jak podkreślała, nawet wykonywanie zabiegów najlepszymi produktami nie przyniesie zadowalających efektów, jeśli najpierw dokładnie nie zdiagnozujemy zagrożenia. Dyrektor Instytutu Fertico zauważyła, że nowe patogeny atakujące plantacje truskawek docierają do nas z zachodu Europy. Po pojawieniu się szkodnika na przykład w Hiszpanii, przeciętny jego czas dotarcia do Polski wyniesie około dwóch lat. Jak zauważyła, nowe choroby działają znacznie szybciej w porównaniu do możliwości rejestracji środków ochrony czy wprowadzania nowych substancji czynnych na rynek.

Karolina Felczak-Konarska
Karolina Felczak-Konarska, Instytut Fertico

Wyzwania w nawożeniu truskawek przedstawił Krzysztof Zachaj. Skupił się przede wszystkim na funkcjonowaniu bakterii Azotobacter salinestris, które wiążą azot atmosferyczny dostarczając go roślinie. Mechanizm ten pozwala dostarczyć od 50 do 70 kg azotu na hektar w formie przyswajalnej.

Krzysztof Zachaj
Krzysztof Zachaj, Agrosimex

O uprawie truskawek z punktu widzenia praktyka opowiedziała Magdalena Cieślak-Włodarczyk. Plantatorka omówiła kolekcję odmiana truskawek, którą razem z mężem uprawia w Hornigach. Każda z 20 testowanych odmian ma swoje wady, zalety i charakteryzuje się inną podatnością na choroby. Jeśli chodzi o plon to w testach najlepiej prezentują się odmiany Cory i Dahli. W przypadku smaku, konsumenci najwyżej oceniają (klon) L19111, a następnie odmiany Limalexia i Munira. Plantatorzy zgodzili się z wyliczeniami kosztów założenia hektara truskawek na podwyższonych zagonach. W 2017 było to 47,5 tysiąca złotych, a w 2022 – 72 400 złotych.

Magdalena Cieślak-Włodarczyk
Magdalena Cieślak-Włodarczyk, Hornigi

Na konferencji poruszono także temat ochrony przed szkodnikami na plantacjach truskawek. Omówili go Mateusz Nowacki (Sumi Agro) oraz Marek Dąbrowski (FMC).

Marek Dąbrowski
Marek Dąbrowski, FMC
Mateusz Nowacki
Mateusz Nowacki, Sumi Agro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here