Rak bakteryjny drzew owocowych – liczne infekcje w wielu gatunkach

rak bakteryjny

Za sprawą odpowiednich warunków atmosferycznych notujemy obecnie liczne infekcje raka bakteryjnego drzew owocowych. Dotyczą one zarówno gatunków pestkowych, jak i ziarnkowych oraz wielu rejonów naszego kraju.

Na przestrzeni ostatnich dni modele chorobowe informują o licznych i silnych infekcjach ze strony raka bakteryjnego drzew owocowych. Infekcję miały i mają miejsce w przypadku jabłoni, grusz, czereśni, wiśni i śliw. Dotyczą one głównych zagłębi produkcji sadowniczej. Teoretycznie najniższe zagrożenie jest notowane w zagłębiu lubelskim, ale i tak jest to wysoki poziom zagrożenia, którego nie można bagatelizować.

Częste opady deszczu w połączeniu z optymalną temperaturą dają dobre warunki do rozwoju bakterii powodujących chorobę. Bakterie zimują w pąkach, na powierzchni pędów oraz w miękiszu korowym porażonych drzew. Podczas opadów są one rozpryskiwane przez deszcz i kolonizują kolejne jego części. W drzewach pestkowych w miejscach silnych infekcji pojawiają się znaczne wycieki „gumy”.

Z chorobą można walczyć na kilka sposobów. W sadach gdzie występuje należy przede wszystkim usuwać silnie porażone drzewa. Z tych słabiej zaatakowanych należy usuwać zainfekowane pędy oraz wycinać z pni i gałęzi obumarłą korę aż do zdrowej tkanki. Miejsca czyszczenia ran należy smarować emulsją z dodatkiem fungicydów miedziowych lub nowych preparatów stworzonych do tego celu.

W okresie wczesnowiosennym ważne są zabiegi środkami miedziowymi. Są one zalecane w okresie nabrzmiewania pąków i kwitnienia. Skuteczną formą walki z chorobą są antybiotyki. Ta forma zwalczania raka bakteryjnego nie jest jednak w Polsce dozwolona.

Poniższe grafiki przedstawiają poziom zagrożenia ze strony raka bakteryjnego drzew owocowych. Poziom zero na wykresie to brak zagrożenia. Jeśli wykres znajduje się na zielonej części to mamy do czynienia z małym ryzykiem infekcji. Kolor żółty oznacza ostrzeżenie (np. konieczność interwencji w przypadku odmian podatnych na daną chorobę). Kolor czerwony oznacza infekcję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here