W prognozach opady, ale także przymrozki. Jaka strategia na parcha jabłoni?

parch jabłoni

Infekcje pierwotne parcha jabłoni? Na razie nie mamy się czego bać. Przez najbliższe dwie doby uchronią nas przed nimi niskie i ujemne temperatury. Z kolei w przyszłym tygodniu będzie sucho. Tak czy inaczej, ochrona będzie konieczna.

Nieduża część zarodników workowych grzyba Venturia inaequalis jest już dojrzała i gotowa do wysiewu. Mówimy o centralnej części kraju, czyli przede wszystkim o zagłębiu grójeckim. W prognozach widzimy opady deszczu, ale w najbliższych dniach parch jabłoni nie będzie dużym zagrożeniem.

Parch jabłoni, a temperatura

Od kilku dni jesteśmy pod wpływem zimnych i suchych mas powietrza z północy. Przypomnijmy, że spadek temperatury poniżej 4°C wyraźnie ogranicza wysiewy zarodników workowych, a poniżej 2°C całkowicie zatrzymuje ten proces. Dwie najbliższe doby to właśnie takie temperatury. Zatem w zagłębiu grójeckim rozwój grzyba do czwartkowego wieczora nie będzie stanowił żadnego problemu, co potwierdzają modele chorobowe.

reklama
PREVAM
reklama

Jednak noc z czwartku na piątek i piątek mają minąć pod znakiem większych opadów deszczu. Na modelu widzimy nieduże wysiewy, a wielkość infekcji jest minimalna. Warto przygotować się na ten scenariusz. Należy pamiętać, że wewnątrz pąków kwiatowych Venturia inaequalis ma nieco lepsze warunki do rozwoju, a to przecież na ich ochronie najbardziej nam zależy. W opinii Marcina Piesiewicza, do profilaktycznego zabiegu preparatem miedziowym warto będzie dodać produkt zawierający ditianon w dawce 350 gram na hektar.

Do ochrony po opadach, o ile faktycznie wystąpią, wrócimy w piątek lub w sobotę w oparciu o sumę opadów i nowe prognozy. Wówczas, razem z rosnącą temperaturą będziemy notowali znacznie lepsze warunki z punktu widzenia rozwoju grzyba powodującego parcha jabłoni. Sobota i niedziela to temperatury rzędu kilkunastu stopni.

reklama
Baner PORS2025
parch jabłoni
Model dla parcha jabłoni nie budzi obaw

Przyszły tydzień będzie ciepły

Prognozy pogody na przyszły tydzień to już wiosna „z prawdziwego zdarzenia”. W dzień czekają nas temperatury powyżej 20 stopni. Ciepłe będą również noce, od 10 do 15 stopni. Zatem możemy spodziewać się szybkiego rozwoju wegetacji i błyskawicznego wejścia jabłoni w fazę różowego pąka.

Jak na razie, w żadnej prognozie nie znajdziemy opadów deszczu prognozowanych na przyszły tydzień. Jak wiemy, nie są to „wymarzone” warunki do rozwoju z punktu widzenia grzyba owocującego parcha jabłoni. Wówczas wystarczy podstawowa profilaktyka.

prognoza pogody
Prognoza pogody dla Mogielnicy (powiat grójecki) z zaznaczoną temperaturą +4 stopni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here