Cena „suchego przemysłu” osiągnęła 0,50 zł/kg

suchy przemysł

Aktualne stawki za suchy przemysł dorównały ofertom, które podczas jesiennej kontraktacji zakłady oferowały sadownikom za dostarczenie jabłek w styczniu. 

Pośrednicy oferują obecnie maksymalnie 0,50 zł za kilogram suchego przemysłu. Takie stawki dotyczą sprzedaży większych ilości surowca. W wielu przypadkach mówimy równocześnie o cenie netto za kilogram jabłek deserowych. Dziś na rynku nie ma już jabłek prosto z sadów. Sprzedawany jest odrzut z sortowania lub jabłka z chłodni. Do przetwórstwa kierowane są odmiany, które ciężko sprzedać na rynku deserowym lub partie jabłek najniższej jakości.

Wzrosty cen skupu jabłek przemysłowych są oczywiście dobrą informacją. Jeśli założymy dalsze wzrosty nie ulega wątpliwości, że kupujący będą zmuszeni do podniesienia cen najtańszych odmian, na przykład Idareda.

Równocześnie warto zauważyć, że aktualna maksymalna cena rynkowa (są podmioty, które nadal oferują 0,45 zł/kg) jest równa cenie, jaką zakłady przetwórcze oferowały sadownikom podczas jesiennej kontraktacji. Przypomnijmy, że stawki prezentowały się następująco: dostawy w grudniu 2022 to – 0,45 zł/kg, w styczniu 2023 – 0,50 zł/kg netto, w lutym 2023 – 0,55 zł/kg i w marcu 2023 – 0,60 zł/kg.

O 5 groszy na kilogramie droższy jest Golden Delicious na musy i przeciery. Przemysłowe jabłka ekologiczne są skupowane po 0,70 zł/kg. W przypadku jabłek na obieranie dominują stawki na poziomie 0,60 zł/kg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here