Ceny jabłek na sortowanie – procentowo najbardziej zyskał Idared

jabłka deserowe

Ceny zakupu wybranych odmian jabłek na sortowanie nieznacznie wzrosły. Co ciekawe, procentowo najbardziej zyskał Idared. Niestety, nadal jedynie ceny Gali mogą zadowalać sadowników.

Jeśli spojrzymy na ceny jabłek pod względem procentowych wzrostów to najbardziej zyskał Idared. Nie tak dawno za jabłka o średnicach 70 – 75 milimetrów oferowano zaledwie 0,60 zł/kg. Większe owoce (75 – 90 milimetrów) wyceniano najczęściej na 0,70 zł/kg. W cennikach i ofertach zakupu w ogóle nie było Glostera.

Obecnie ceny Idareda na sortowanie są w wielu podmiotach jednakowe dla jabłek od 70 do 90 milimetrów. Dominują stawki na poziomie 0,80 zł/kg. Wybrane grupy oferują maksymalnie 1,00 zł/kg jabłek odmiany od 80 do 90 milimetrów. Ponadto możemy zauważyć, że wśród ofert zakupu przybywa tych dotyczących Idareda. Pojawia się w nich także Gloster.

Tradycyjnie, najwyższe ceny dotyczą paskowanych sportów Gali. Możemy również zauważyć zależność ceny od jakości partii. Jest to wyjątkowo pozytywnym trendem, ponieważ stymuluje produkcję owoców najwyższej jakości. I tak za Galę o wybarwieniu powyżej 70% sadownik otrzyma 2,00 zł/kg (70 – 90 mm). Natomiast za słabsze wybarwienie tylko 1,20 – 1,40 zł/kg.

Najpowszechniej uprawiana odmiana w Polsce, Red Jonaprince, skupowana jest po 0,90 – 1,00 zł/kg. W tym miejscu pośrednicy zaznaczają, że odmianę udałoby się wyeksportować na dalsze rynki, jednak wielu partiom brakuje odpowiedniej jędrności. Stawki dotyczące Red Jonaprinca dotyczą pozostałych powszechnie uprawianych odmian. Niedawno informowaliśmy o ożywieniu na rynku gruszek. Grupy producenckie za Konferencję powyżej 60 mm oferują 3,50 zł/kg. Natomiast od 1,60 do 2,00 zł/kg skupowana jest Lukasówka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here