Holandia: Coraz mniej jabłek, problemy z zakupem niektórych odmian

jabłka w kartonie

Ceny jabłek w Holandii rosną, a zakupy są trudniejsze od sprzedaży. Tak twierdzą tamtejsi handlowcy, którzy informują o coraz mniejszych zapasach jabłek. Warto zestawić te informacje z danymi WAPA.

Dla holenderskich pośredników obecnie większym wyzwaniem od sprzedaży jest zakup jabłek. Informują oni o niedoborach wielu odmian, przede wszystkim Elstara. W tym wypadku nie ma już na rynku większych, jednolitych partii owoców. Nie inaczej jest w przypadku Jonagolda, którego zapasy niedługo całkowicie się wyczerpią.

Najdroższy jest obecnie Boskoop. Kosztuje aż 1,70 EUR/kg (7,70 zł/kg). O ile sprzedaż jabłek jest płynna, a zakupy są coraz trudniejsze, to rynek gruszek wygląda dokładnie odwrotnie. Podaż jest bardzo duża, a ceny rekordowo niskie.

Na dzień 1 lutego WAPA szacowała holenderskie zapasy na 99 000 ton jabłek. 1 marca było to 78 000 ton. Zakładając stałe tempo sprzedaży, obecne zapasy mogą wynosić około 55 000 ton jabłek deserowych. Biorąc pod uwagę problemy z zaopatrzeniem, o jakich informują holenderscy handlowcy, można przypuszczać, że szacunki WAPA są nieco zawyżone.

Niedobory w Belgijskich i Holenderskich chłodniach były od momentu zbiorów uzupełniane polskimi jabłkami. Eksportowano głównie Red Jonaprinca i Jonagoreda. O trendzie informowaliśmy wielokrotnie. Między innymi w artykule: Polski Red Jonaprince stale eksportowany na zachód

źródło: agf.nl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here