Od 1 stycznia wrócą wyższe stawki VAT na nawozy, paliwa i środki ochrony roślin

nawozy

Polska będzie musiała przywrócić VAT na nawozy, środki ochrony roślin i paliwa. Wynika to z decyzji Komisji Europejskiej i jednocześnie jest bardzo zła wiadomość dla wszystkich sadowników, ponieważ od stycznia ceny wzrosną „z dnia na dzień”.

Minister Aktywów Państwowych, Jacek Sasin przyznał, że ze względu na decyzję Komisji Europejskiej, która zakwestionowała niektóre działania w związku z tarczą antyinflacyjną, polski rząd będzie musiał przywrócić wyższe stawki VAT na nawozy, środki ochrony, energię elektryczną czy paliwa. Jedynym odstępstwem jest możliwość utrzymania zerowego VAT-u na żywność.

W ramach tarczy antyinflacyjnej, która została przedłużona do końca 2022 roku, stawka 0% VAT obejmuje podstawowe produkty spożywcze opodatkowane wcześniej 5% podatkiem. Niestety od 1 stycznia wrócą stawki sprzed wprowadzenia tarczy antyinflacyjnej w lutym.

  • Nawozy                       jest 0%, będzie 8%
  • Środki ochrony rośli     jest 0%, będzie 8%
  • Paliwa                        jest 8%, będzie 23%
  • Gaz ziemny                jest 0%, będzie 23%
  • Energia elektryczna    jest 5%, będzie 23%

To bardzo zła informacja dla rolników, w tym sadowników. Oznacza bowiem kolejny, tym razem skokowy wzrost kosztów produkcji. W związku z zapowiedziami, że pierwotne stawki VAT-u wrócą w po nowym roku zasadne wydają się zakupy chociaż części nawozów i środków ochrony po obniżonych stawkach podatku.

Równocześnie Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że tarcza antyinflacyjna pozostanie, ale przyjmie nową formę. Rząd planuje zastąpić zabronione przez Brukselę obniżki VAT-u przez inne mechanizmy obrony przed inflacją.

źródło: bankier.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here