Unijne przepisy pozwalają na wycofanie z rynku nadmiaru jabłek bez ryzyka pogorszenia sytuacji w handlu. Chodzi o przeznaczenie ich na paszę dla zwierząt. Jest to zgodna z unijnymi przepisami, częściowa utylizacja.
Wśród sadowników panują sprzeczne opinie na temat mechanizmu wycofania jabłek z rynku za pomocą bezpłatnej dystrybucji. Mechanizm budzi duże obawy. Chodzi przede wszystkim chodzi o fakt, że jabłka te i tak znajdą się fizycznie na rynku. Wobec tego część konsumentów ich nie kupi. To pogorszy handel owocami, które zostaną w chłodniach.
W związku z tym nierzadko spotkamy się z postulatami o konieczności utylizacji jabłek. Po to, aby nie trafiły one na rynek i jeszcze bardziej nie pogorszyły sytuacji w handlu. Musimy pamiętać, że ani unijne, ani krajowe przepisy nie pozwalają na takie działanie. Kluczowym kontrargumentem jest marnowanie żywności.
Niemniej w piśmie od Ministerstwa Rolnictwa otrzymaliśmy wyczerpujące wyjaśnienie tego zagadnienia. Istnieje drugi mechanizm wycofania, który nie „zasypie” rynku darmowymi jabłkami, poprawi sytuację sadowników i jednocześnie wspomoże część gospodarstw rolnych. Chodzi o przeznaczenie jabłek na paszę dla zwierząt (przekazywanie owoców i warzyw na rzecz jednostek organizacyjnych takich jak: gospodarstwa rolne, ogrody zoologiczne, parki narodowe i krajobrazowe, rezerwaty przyrody oraz obwody łowieckie).
W przypadku gospodarstw rolnych mamy podwójną korzyść. Hodowcy otrzymają uzupełnienie pożywienia dla bydła i trzody chlewnej, a sadownicy upłynnią nadmiar jabłek na rynku. W pozostałych przypadkach jabłka przewiezione do parków, rezerwatów i obwodów łowieckich częściowo zostaną zjedzone przez dzikie zwierzęta, a częściowo zgniją co de facto jest ich utylizacją (w pełni zgodną z unijnymi przepisami).
Warto po raz kolejny przypomnieć, że krajowe grupy producenckie mają cały czas możliwość wprowadzenia w życie mechanizmów wycofania owoców i warzyw z rynku. Zgodnie z wyjaśnieniem ministerstwa nie potrzebna jest ani zgoda resortu, ani żadnych instytucji unijnych. Warunkiem jest realizowanie przez daną grupę programów operacyjnych.