Sieci marketów płaciły za Idareda średnio 10% więcej w stosunku tydzień do tygodnia. Czy powtórka scenariusza z wiosny tego roku jest w ogóle możliwa?
Najnowsze dane Ministerstwa Rolnictwa wykazują, że w okresie przedświątecznym znacząco wzrosła cena Idareda. Chodzi o zakup odmiany przez wiodące sieci handlowe. Poprzednio średnia cena zakupu wynosiła średnio 1,84 zł/kg, a w tygodniu poprzedzającym święta już 2,03 zł/kg. Zatem mówimy 10% wzroście. Przy bardzo niskich cenach jabłek, bez wątpienia jest to fakt warty uwagi.
Niestety, wzrostów nie widać w cennikach podmiotów pośredniczących w handlu. Idared od jesieni pozostaje najtańszą odmianą, chociaż w cenie zakupu przez sieci handlowe niemalże dorównał odmianie Jonagored. Obecnie skupowany jest najczęściej po 0,60 zł/kg (70-75 mm) i 0,70 zł/kg (75-80 mm). Jednak pośrednicy nie sprzedają Idareda wyłącznie do marketów. Odmiana trafia także na eksport i rynki hurtowe. Zatem średnia cena sprzedaży przez grupy producenckie w omawianym okresie wynosiła 1,40 zł/kg.
Czy opisany wzrost cen zakupu może tak wcześnie świadczyć o nadchodzącym niedoborze Idareda na rynku? Nie możemy tego wykluczyć. Na początku 2022 roku odmiana (razem z Glosterem) w bardzo dużych ilościach trafiała z komór chłodniczych do przetwórstwa. W rezultacie spadająca podaż doprowadziła do wyraźnego wzrostu cen.
Na początku maja informowaliśmy, że Idared zrównał się cenowo z pozostałymi odmianami, pomimo tego, że od zbiorów w 2021 roku, przez wiele tygodni był najtańszą odmianą w cennikach grup. Tak samo jak od zbiorów w 2022 roku.
W tym sezonie wielu sadowników zdecydowało się na przeznaczenie odmiany na sprzedaż jako jabłko przemysłowe już w trakcie zbiorów. Pewien (trudny do oszacowania) wolumen został zakontraktowany na grudniowe i styczniowe dostawy do przetwórni. Wreszcie mała część plonów została na drzewach. W związku z tym prawdopodobna wydaje się powtórka scenariusza z wiosny. Jednak z drugiej strony przy niskim popycie i dostatku popularniejszych odmian, część sadowników zapewne stwierdzi, że nie jest to możliwe.
W tych cenach sprzedazy jest dużo dodatkowych składników:
opakowanie (karton,wytłoczką,paletą,Naroznik,taśma,spinki)
sortowanie
(co 0,5cm)
transport
(często dostawa kilku paletowana na duże odległości)
To powoduje ze cena surowca niekiedy jest niższa od kosztów dodatkowych związanych ze sprzedażą.
Pozdrawiam.