Warty odnotowania fakt. Idared w cenie?

idared

Sieci marketów płaciły za Idareda średnio 10% więcej w stosunku tydzień do tygodnia. Czy powtórka scenariusza z wiosny tego roku jest w ogóle możliwa?

Najnowsze dane Ministerstwa Rolnictwa wykazują, że w okresie przedświątecznym znacząco wzrosła cena Idareda. Chodzi o zakup odmiany przez wiodące sieci handlowe. Poprzednio średnia cena zakupu wynosiła średnio 1,84 zł/kg, a w tygodniu poprzedzającym święta już 2,03 zł/kg. Zatem mówimy 10% wzroście. Przy bardzo niskich cenach jabłek, bez wątpienia jest to fakt warty uwagi.

Niestety, wzrostów nie widać w cennikach podmiotów pośredniczących w handlu. Idared od jesieni pozostaje najtańszą odmianą, chociaż w cenie zakupu przez sieci handlowe niemalże dorównał odmianie Jonagored. Obecnie skupowany jest najczęściej po 0,60 zł/kg (70-75 mm) i 0,70 zł/kg (75-80 mm). Jednak pośrednicy nie sprzedają Idareda wyłącznie do marketów. Odmiana trafia także na eksport i rynki hurtowe. Zatem średnia cena sprzedaży przez grupy producenckie w omawianym okresie wynosiła 1,40 zł/kg.

Czy opisany wzrost cen zakupu może tak wcześnie świadczyć o nadchodzącym niedoborze Idareda na rynku? Nie możemy tego wykluczyć. Na początku 2022 roku odmiana (razem z Glosterem) w bardzo dużych ilościach trafiała z komór chłodniczych do przetwórstwa. W rezultacie spadająca podaż doprowadziła do wyraźnego wzrostu cen.

Na początku maja informowaliśmy, że Idared zrównał się cenowo z pozostałymi odmianami, pomimo tego, że od zbiorów w 2021 roku, przez wiele tygodni był najtańszą odmianą w cennikach grup. Tak samo jak od zbiorów w 2022 roku.

W tym sezonie wielu sadowników zdecydowało się na przeznaczenie odmiany na sprzedaż jako jabłko przemysłowe już w trakcie zbiorów. Pewien (trudny do oszacowania) wolumen został zakontraktowany na grudniowe i styczniowe dostawy do przetwórni. Wreszcie mała część plonów została na drzewach. W związku z tym prawdopodobna wydaje się powtórka scenariusza z wiosny. Jednak z drugiej strony przy niskim popycie i dostatku popularniejszych odmian, część sadowników zapewne stwierdzi, że nie jest to możliwe.

 

ceny zakupu

źródło: Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej

1 KOMENTARZ

  1. W tych cenach sprzedazy jest dużo dodatkowych składników:
    opakowanie (karton,wytłoczką,paletą,Naroznik,taśma,spinki)
    sortowanie
    (co 0,5cm)
    transport
    (często dostawa kilku paletowana na duże odległości)
    To powoduje ze cena surowca niekiedy jest niższa od kosztów dodatkowych związanych ze sprzedażą.
    Pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here