Węgierskie śliwki o połowę tańsze niż polskie

śliwki Mołdawia

Pomimo gradobić w zagłębiu śliwkowym w okolicach Szydłowa, czyli spadku podaży deserowych śliwek, pośrednicy nie podnoszą cen skupu.

Ostatnio w sieci było głośno o imporcie tych owoców z Serbii i Węgier. Otóż to się zwyczajnie opłaca. Śliwki w tych krajach pomimo porównywalnych kosztów produkcji są o połowę tańsze.

Przeglądając Węgierskie odpowiedniki naszych giełd rolnych czy serwisów z ogłoszeniami można przypuszczać, że ceny nie zadowalają tamtejszych sadowników. Popularne odmiany są sprzedawane w cenach 50 – 60 forintów to jest 0,66 – 0,80 zł/kg. Bardziej pożądane odmiany to zaledwie 0,90 zł/kg.

materiał – K.Pajewski

Jak informuje portal www.hellovidek.hu zbiory większości odmian są w tym roku duże, stąd oczywiście cena. W produkcji śliwek nie było większych problemów z chorobami czy szkodnikami. Dlatego redaktorzy namawiają do robienia dżemów.

Karol Pajewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię