Wzrosty cen europejskiego koncentratu jabłkowego w USA

jablka przemyslowe

Od wielu miesięcy ceny koncentratu jabłkowego były bardzo stabilne. Obecnie natomiast widać spore ożywienie, jeśli chodzi o handel europejskim koncentratem na rynku amerykańskim. 

Nieco zwiększa się wolumen w handlu koncentratem jabłkowym w przypadku eksportu do Stanów Zjednoczonych. Wraz ze wzrostem popytu ze strony odbiorców zza oceanu, wzrosły ceny. Niestety, nadal ceny surowca dla polskich sadowników nie są w żaden sposób zależne od globalnych trendów w handlu zagęszczonym sokiem jabłkowym. Pamiętajmy, że z wielu przetwórni w Polsce koncentrat jabłkowy jest obecnie eksportowany także do Stanów Zjednoczonych.

Darmowy numer TMJ - baner corner

Od początku przetwórstwa tegorocznych plonów, to jest od 15 lipca ceny koncentratu jabłkowego na europejskim rynku są bardzo stabilne. Przez trzy miesiące zawierały się w przedziałach od 1,15 do 1,25 € za kilogram (5,16 – 5,61 zł/kg). Jak widać, różnica maksymalnej do minimalnej ceny z tego okresu to tylko 8%. Dla kontrastu ten sam współczynnik dla jabłek przemysłowych wyniósł aż 38%.

Drugi tydzień z kolei drożeje europejski koncentrat jabłkowy na amerykańskim rynku. Wykresy prezentują ceny europejskiego i chińskiego koncentratu w USA od początku września. Jak widać w przypadku produktu z Europy we wrześniu eksportowano bardzo małe ilości. Na tyle małe, że nie raportowano nawet cen z tamtego okresu.

Przez wiele tygodni ceny były stałe na poziomie od 7,50 do 8,00 $ za galon (7,61 – 8,12 zł/kg) Obecnie minimalne ceny transakcyjne są na poziomie ponad 8,00$ za galon w przypadku koncentratu z Europy. Nie inaczej jest w przypadku chińskiego produktu. Ten przez ostatnie dwa tygodnie zyskuje po 0,45 – 0,50 $ na każdym galonie. Chociaż wzrosty to w przeliczeniu to 50 – 60 groszy na litrze i mogą wydawać się symboliczne czy nieznaczące, to prawda jest nieco inna. Mnożąc te stawki przez tysiące litrów i kilka wysyłek, producent w pozytywny sposób odczuwa te nieznaczne wzrosty na swoich finansach.

Obecnie widać ożywienie w handlu zagęszczonym sokiem jabłkowym. Za oceanem ceny zaczynają rosnąć. Powodów jest kilka. Nieco mniejsza, globalna podaż w połączeniu z porównywalnym popytem, skutkuje delikatnymi wzrostami. Ponadto, jak informują angielscy analitycy, koncentraty owocowe z tropikalnych owoców są obecnie niezwykle drogie. W związku z powyższym do soków multiwitaminowych używa się nieco więcej soku jabłkowego, co również wpływa na popyt.

Te z pozoru nieznaczące powody dają w skali Stanów Zjednoczonych wymierne korzyści eksporterom zagęszczonego soku jabłkowego z Chin, Polski czy Turcji. Kolejną istotną kwestią jest kurs dolara do złotówki. Jeśli dolar umocni się względem naszej złotówki, to najprawdopodobniej zaobserwujemy jeszcze większy wolumen wysyłek.

Dane: USDA, National Apple Processing Report

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here