Kolejny kraj chce zakazać pakowania owoców w plastik

plastik

Czy Hiszpanie pójdą w ślad za Francuzami i zakażą pakowania owoców i warzyw w plastik? Ustawa trafiła już do parlamentu. Plastik jest wszechobecny, ale pojawia się coraz więcej inicjatyw, które ograniczają jego zużycie. Zdaniem niektórych jest to niepotrzebne, dla innych to jedyna droga.

Jak donoszą hiszpańskie media, do tamtejszego parlamentu wpłynął projekt ustawy zakazujący używania plastikowych opakowań w przypadku owoców i warzyw. Ustawa zakłada wejście takiego przepisu w życie od początku 2023 roku. W efekcie owoce i warzywa nie mogłyby być pakowanie i sprzedawane w plastikowych opakowaniach o wadze poniżej 1,5 kilograma.

Zagadnienie może wzbudzić burzliwą dyskusję. Z jednej strony nadmiar plastikowych opakowań jest jednoznacznie negatywny, szczególnie w produkcji ekologicznej. Z drugiej strony jest wygodny i odpowiada na potrzeby konsumentów. Dziś klienci częściej robią zakupy, równocześnie kupując mniejsze ilości świeżych produktów. Bez wątpienia pomagają w tym małe, plastikowe opakowania. W przypadku niektórych owoców trudno nam dziś wyobrazić sobie handel detaliczny bez nich. Na przykład w przypadku borówki amerykańskiej.

Całkowity zakaz tego typu opakowań z kolei zmusi do przebranżowienia dziesiątki przedsiębiorców. Zapewne jakiś procent producentów zostanie odciętych od rynku. Będą oni zmuszeni do przebranżowienia się. Z drugiej strony owoce i warzywa pakowane luzem są tańsze…

Celem takiej polityki jest rzecz jasna ograniczenie zużycia plastiku, a co za tym idzie zmniejszenie ilości odpadów. Wnioskodawcy ustawy chcą, aby obywatele przynosili do domów owoce i warzywa we własnych opakowaniach. Podobna ustawa wejdzie w życie we Francji na początku 2022 roku. Czy w ślad za tymi krajami pójdą kolejne? Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

źródło: elpais.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here