Mołdawia: więcej parcha to więcej jabłek przemysłowych

jabłka przemysłowe

Związek zrzeszający przetwórców w Mołdawii apeluje do producentów koncentratu: kupujcie jak najwięcej jabłek przemysłowych! Wynika to z faktu bardzo dużej podaży surowca w tym sezonie i problemów z zakupami ubiegłorocznej jesieni.

Deszczowy sezon w Mołdawii spowodował masowe rozprzestrzenianie się parcha jabłoni. W związku z tym odsetek jabłek przemysłowych będzie dodatkowo większy. Na przestrzeni ostatnich lat udział jabłek przemysłowych w Mołdawii równał się połowie całkowitych zbiorów. W tym sezonie w połączeniu z wyższym plonowaniem i większym udziałem jabłek z chorobami, podaż jabłek przemysłowych ma być wyjątkowo duża.

W związku z powyższym przedstawiciele związku przetwórców apelują do producentów koncentratu jabłkowego o kupowanie jak największych ilości surowca. Jesienią ubiegłego roku nie skupiono wystarczających ilości jabłek do przetwórstwa. Obecnie branża apeluje o podniesienie cen w celu zwiększenia dostaw. Jak na razie pierwsze oferty kupna są jednak bardzo niskie i wynoszą równowartość 0,25 – 0,35 zł za kilogram. Ustalenie strategii w zakupach surowca ma być konieczne, aby przetworzyć nawet 300 000 ton jabłek przemysłowych, które zostaną zaoferowane przez producentów.

Jako ciekawostkę warto dodać, że w Mołdawii miał miejsce podobny scenariusz jak w Polsce. Mianowicie części jabłek deserowych nie udało się sprzedać. W związku z tym późną wiosną i latem trafiały one bezpośrednio z komór przechowalniczych na linie produkcyjne przetwórni.

źródło: east-fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here