Pierwsze raporty o wpływie przymrozków na ukraińskie sady. Na razie na gatunki pestkowe

zraszanie przymrozek

Ukraińcy na razie wstępnie szacują odsetek uszkodzeń w gatunkach pestkowych. O jabłkach natomiast nie mówią nic...

Fala przymrozków na Ukrainie

Od 7 do 11 kwietnia 2025 na Ukrainie wystąpiły dotkliwe przymrozki. Temperatury osiągnęły krytycznie niskie poziomy dla kilku gatunków sadowniczych. Odpowiada za nie ta sama zimna masa powietrza, która nadeszła nad Polskę.

Zgodnie z „surowymi” danymi meteorologicznymi we wspomnianym okresie kwietnia, temperatura w koronach drzew spadała do minimalnego poziomu od -2,9°С do -7,6°С (w zagłębiach produkcji sadowniczej). W tym okresie kwitły morele i brzoskwinie, a notowane wówczas temperatury były poniżej poziomu powodującego uszkodzenia kwiatów w tych gatunkach. W okresie przymrozków czereśnie były w fazie zielonego pąka, ale kwitły już wczesne odmiany. W fazie zielonego pąka były również śliwy i wiśnie.

reklama
PREVAM
reklama

Duże straty w pestkowych

Mając na uwadze powyższe, wstępne szacunki wynikające z krytycznych temperatur i fazy fenologicznej mówią o możliwości całkowitych strat w przypadku moreli i brzoskwiń. Z kolei plony śliwek, wiśni i czereśni mogą być ograniczone o co najmniej 30%. Pełny obraz uszkodzeń będzie widoczny dopiero po kilku ciepłych dniach. Na razie nie znaleźliśmy żadnych informacji o wpływie omawianego ochłodzenia na sady jabłoniowe.

W tym samym czasie w rejonie Odessy temperatury spadły do -1/-2°С, a przy gruncie do  -2/-4°С. Zatem dla winorośli nie były to aż krytyczne warunki. Stan roślin w okolicach granicy z Mołdawią oceniany jest jako zadowalający i pozwoli na osiągnięcie dobrych plonów. Zwłaszcza, jeśli plantatorzy postawią na biostymulację.

reklama
Baner PORS2025

źródło: www.east-fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here