Rekordowe ceny koncentratu pomarańczowego. Kolejna dobra informacja dla polskiego rynku jabłek przemysłowych

owoce przemysłowe

Rekordowo wysokie ceny koncentratu pomarańczowego to bardzo dobra informacja dla naszego koncentratu jabłkowego. Niedobory drogiego soku z pomarańczy zapewne będą uzupełniane innymi sokami, w tym sokiem jabłkowym. Zatem próby obniżenia cen skupu w Polsce będą (jak co roku) oczywistą chęcią zwiększenia zysków przez przetwórców.

Wysokie ceny koncentratu pomarańczowego

Kolejny dzień i kolejny rekord. Chodzi o koncentrat pomarańczowy, który pobija cenowe rekordy wszechczasów. Chociaż w Polsce nie produkujemy ani pomarańczy, ani koncentratu pomarańczowego to jego rekordowo wysokie ceny ssą dla polskich sadowników bardzo dobrą informacją. Aktualnie jego litr kosztuje po przeliczeniu aż 33 zł.

Musimy wiedzieć, że sok pomarańczowy to tradycyjnie podstawowy napój do amerykańskiego śniadania. Zapewne wielu z nas widziało podobne sceny w hollywoodzkich filmach, w których aktorzy nalewają go do szklanek z popularnych butelek o pojemności 1 galona (3,78 litra).

Ceny koncentratu jabłkowego na kontraktach terminowych w USA. Źródło: www.tradingeconomics.com

Szansa dla polskiego koncentratu jabłkowego?

Rekordowo wysokie ceny koncentratu pomarańczowego na kontraktach terminowych to oczywiście rekordowo wysokie ceny wspomnianego soku pomarańczowego na półkach amerykańskich sklepów. Im droższy będzie produkt, tym mniej amerykańskich obywateli będzie mogło sobie na niego pozwolić.

Jeśli chodzi o soki owocowe, to w Stanach Zjednoczonych numerem 2 jest sok jabłkowy. Ponadto, w ostatnich latach jego konsumpcja rośnie. Jednak Stany nie są samowystarczalne, jeśli chodzi o produkcję koncentratu jabłkowego. Co prawda produkują w zależności od sezonu od 4,0 do niemal 5,0 milionów ton jabłek, jednak te w większości trafiają na krajowy rynek deserowy oraz na eksport. Dlatego Stany Zjednoczone są największym na świecie importerem koncentratu jabłkowego.

Skutkiem rekordowo wysokich cen koncentratu pomarańczowego są wyjątkowo niskie zbiory w Kalifornii i na Florydzie. Dodatkowo zbiorom zagraża huragan Idalia. Wszystko wskazuje na to, że opisana sytuacja zwiększy popyt ze strony amerykańskich przedsiębiorców na koncentrat jabłkowy, w tym koncentrat z Polski. To może przełożyć się na większy eksport i wyższe ceny w skali globalnej.

Jaki będzie ten sezon dla jabłek przemysłowych?

Widzimy wyraźnie, że obok niższych zbiorów w Chinach koniunktura dla koncentratu jabłkowego z Polski jest w rozpoczynającym się sezonie wyjątkowo korzystna. Niestety, doświadczenia z ubiegłych lat podpowiadają, że przetwórnie z zagranicznym kapitałem potrafią sprawnie działać wbrew trendom globalnym. Aktualnie maksymalne ceny jabłek przemysłowych wynoszą niemal 0,60 zł/kg. Mając na uwadze ceny koncentratu jabłkowego na świecie i dostawy w najbliższym czasie bardziej wydajnych, jesiennych odmian, ceny skupu teoretycznie nie powinny być w już tym sezonie niższe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here