Sankcje gospodarcze nie działają? Udowadnia to między innymi Turcja, która staje się największym na świecie hubem przeładunkowym dla płodów rolnych.
Turcja największym hubem przeładunkowym produktów rolnych
Amerykańskie ministerstwo rolnictwa informuje, że w ciągu ostatniej dekady Turcy zainwestowali ogromne fundusze w infrastrukturę portową, magazynową i kolejową. Turcja stała się głównym hubem przeładunkowym dla wielu produktów rolnych, takich jak oleje, zboża, orzechy oraz soki owocowe. W 2022 roku reeksport tych produktów wart był 15,5 miliarda złotych (4 miliardy dolarów). Amerykanie przewidują dalszy dynamiczny wzrost.
Bycie hubem przeładunkowym przynosi Turcji same korzyści: kraj zarabia na cłach, a przedsiębiorcy na „przerzucie” towarów. Gospodarka rozwija się dzięki inwestycjom i transportowi. Jednak eksperci podkreślają, że handel towarami niewyprodukowanymi w Turcji gwałtownie wzrósł po wybuchu wojny na Ukrainie. To dowód na to, że sankcje często nie koniecznie działają. Kraje nimi objęte kupują potrzebne produkty przez inne państwa, w tym przypadku właśnie przez Turcję….
Chińsko-turecki koncentrat jabłkowy
W ostatniej publikacji o rosnącym eksporcie soków i koncentratów z Polski do USA poruszyliśmy także temat Turcji. Tureccy przedsiębiorcy, obok dużej produkcji, zajmują się także przerzutem chińskiego koncentratu do Stanów Zjednoczonych. Dotychczas nie znaliśmy dokładnej skali zjawiska.
Dokładne dane Amerykanów wykazują, że w 2022 roku Turcy wyeksportowali koncentrat jabłkowy wart 125 milionów dolarów. Chiński produkt stanowi 15 – 20% eksportu. Udział ten ma dalej rosnąć…
źródło: Raport USDA: Turkiye Becomes Global Transshipment Hub for Agricultural
Products