Walka z przymrozkami na Węgrzech. Sadownik chronił swój sad wiatrakiem i piecykami

sadownik z Węgier chroni swój sad przed przymrozkami

Sadownik z Węgier podzielił się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat ochrony moreli przed przymrozkami,  a także skuteczności zastosowania wiatraków i piecyków. Każde z rozwiązań podniosło temperaturę w sadzie o ponad 2 stopnie Celsjusza.

Groźne przymrozki na Węgrzech

Sadownik z Węgier podzielił się efektami walki z przymrozkami. Te wystąpiły na południu kraju w nocy z wtorku na środę. Najcenniejsze bez wątpienia są dane o przebiegu temperatury tej feralnej nocy, które widzimy na załączonym wykresie.

Widzimy na nim trzy linie. Najniższa pokazuje temperaturę odniesienia, czyli miejsce, które nie było chronione. Druga – efekt uruchomienia o 22:00 dużych wiatraków przeciwprzymrozkowych. Natomiast trzecia pokazuje wpływ działania świec/piecyków w sadzie. O godzinie 6:00 rano temperatura spadła do -4 stopni Celsjusza, co byłoby zabójcze dla moreli tuż po pełni kwitnienia.

Przymrozki na węgrzech

Zatem widzimy tu skuteczność dwóch metod walki z przymrozkami, które tuż przed wschodem słońca podniosły temperaturę w sadzie o ponad 2 stopnie Celsjusza. Dzięki temu ostatnie kwiaty i pierwsze zawiązki przetrwały, a sadownik informuje, że nie notuje uszkodzeń. Bez ochrony tegoroczne plony bez wątpienia byłyby niższe.

Wiatraki a piecyki

Duże wiatraki przeciwprzymrozkowe działają na zasadzie inwersji.  Zasysają cieplejsze powietrze z wyższej warstwy atmosfery i „ wtłaczają” je ku ziemi. Ich używanie to wygoda, szybkość i skuteczność, ale też ogromna inwestycja. Koszt to około 150 tysięcy złotych za najmniejsze, mobilne urządzenie. 

Równie skuteczne są świece czy też piecyki, używane w omawianym przypadku w ilości 200 sztuk na hektar. To rozwiązanie jest kilkaset razy tańsze, ale przy dużych areałach wyzwaniem logistycznym jest odpalenie wszystkich piecyków w możliwie jak najkrótszym czasie.

Rodzina Bakó od ponad dwudziestu lat zajmuje się uprawą owoców, głównie moreli. Dlatego przymrozki na południu Węgier to konieczność dodatkowej ochrony. Bardzo dziękujemy za możliwość wykorzystania zdjęć i danych. Facebook: @Bakó Gyümölcsös

ochrona sadu przed przymrozkami
created by dji camera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here