Truskawki nadal w cenie. Aktualne ceny [26.06.2024]

truskawki hurt

Na rynku nadal dostępne są truskawki z uprawy gruntowej. Dominuje odmiana Malwina. Jak kształtują się ceny?

Truskawki odmiany Malwina – aktualne ceny

W poniedziałek na rynku w Broniszach cena nieco spadła z powodu większej podaży, ale owoce wysokiej jakości nadal sprzedawano powyżej 15,00 zł/kg (30 zł za łubiankę). Wczoraj i dziś ceny transakcyjne za Malwinę najwyższej jakości wynosiły 17,00 – 18,00 zł/kg (34 – 38 zł za łubiankę). Owoce dobrej i bardzo dobrej jakości to stawki rzędu 15,00 – 17,00 zł/kg (30 – 34 zł za łubiankę). Ostatnie partie wcześniejszych odmian o niższej jakości oferowano poniżej 20 zł za łubiankę.

Na rynku pojawiły się także krajowe odmiany powtarzające owocowanie z tuneli, takie jak np. Hademar. Ich podaż jest jednak nieduża w porównaniu z Malwiną. Zazwyczaj owoce oferuje 3 – 5 sprzedawców. Aktualnie kosztują one od 17,00 do maksymalnie 20,00 zł/kg.

Było nawet 20 zł/kg i nie brakowało emocji

Nie tak dawno, ceny truskawek były jeszcze wyższe i budziły skrajne emocje. W połowie czerwca cena wysokiej jakości truskawek na rynku hurtowym również sięgała 20,00 zł/kg (40 zł za łubiankę). Owoce niższej jakości były tańsze, ale również znajdowały nabywców.

Niska podaż spowodowana szybkim końcem zbiorów sprawiła, że na rynkach w Broniszach, Nowym Przybojewie, Rybitwach czy na Giełdzie Kaliskiej często brakowało truskawek. Kupujący czekali na dostawy i rywalizowali o zakup, a w efekcie podbijali ceny. Skutkowało to nieuzasadnioną krytyką skierowaną w plantatorów i hejtem w mediach społecznościowych.

bronisze truskawki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here