Deszcz po zabiegu miedziowym? Co warto wiedzieć

zabiegi miedziowe 2025

Zabiegi miedziowe są nieodzowne na wczesnym etapie wegetacji, jednak mają swoje ograniczenia. O czym należy pamiętać?

Rozwój wegetacji w sadach jak co roku jest bardzo zróżnicowany

Jak co roku rozwój wegetacji jest bardzo zróżnicowany w zależności od regionu kraju, ale też poszczególnych kwater. Oczywiście im dalej na południe, tym wegetacja jest bardziej zaawansowana, ale są sady, gdzie dopiero pękają pąki, dlatego do zabiegów ochrony należy podchodzić bardzo indywidualnie. Wczoraj na facebook-owym fanpage SAD24 pokazywałem kwaterę Gali (okolice Wilgi), gdzie wegetacja dopiero rusza… Nie uogólniajmy – w każdym sadzie możemy mieć do czynienia z inną sytuacją!

Skuteczność zabiegów miedziowych

Jeśli chodzi o preparaty miedziowe i ich skuteczność, warto przypomnieć, że są one jednymi z pierwszych środków stosowanych do ochrony przed chorobami grzybowymi. Wykorzystywane są także w walce z chorobami bakteryjnymi (np. zaraza ogniową w uprawie jabłoni i gruszy). Miedź wykazuje także pozytywne działanie w kierunku innych patogenów pochodzenia bakteryjnego, np. raka bakteryjnego, dlatego są nieodzowne w ochronie wczesnowiosennej. W uprawie grusz zabiegi miedziowe wykonujemy przed spadkami temperatury i opadami deszczu.

reklama
PREVAM
reklama

W sadach jabłoniowych na starcie wegetacji wykorzystujemy je w charakterze fitosanitarnym (choroby kory i drewna), a nieco później w celu zapobiegania infekcjom parcha jabłoni.

Co bardzo ważne, produkty miedziowe powinny być stosowane profilaktycznie przed pojawieniem się objawów choroby. Na roślinie działają kontaktowo, a nie interwencyjnie! Zapobiegamy, a nie leczymy.

reklama
Baner PORS2025

Produkty miedziowe mogą być oparte m.in. na tlenku miedzi, tlenochlorku miedzi i wodorotlenku miedzi. Każda z tych grup ma swoje zalety i wady, dlatego wykorzystując konkretny produkt, powinniśmy zapoznać się z etykietą i jego działaniem.

Jak działają produkty miedziowe?

Problemem jest także to, że produkty miedziowe działają w miejscu naniesienia, więc nowe tkanki nie są chronione. Przy chłodnej chłodnej i „spokojnej” pogodzie, bez intensywnego przyrostu tkanki zielonej, wystarczy stosować produkty miedziowe co 5-7 dni. Jednak przy szybkim postępie wegetacji w ciągu 2-3 dni produkty miedziowe są już mniej skuteczne, ponieważ nie „nadążają” za pojawiającą się nową tkanką. Wtedy konieczne jest użycie produktów o silniejszym działaniu, opartych na ditianonie (oczywiście dopiero, jeśli występuje zagrożenie ze strony parcha jabłoni).

Zabieg miedzią a opady deszczu

Produkty miedziowe długo utrzymują się na powierzchni roślin. Trafia do mnie wiele pytań o to, jak przedstawia się kwestia zmywalności produktów miedziowych w przypadku wystąpienia opadów deszczu. Wszystko zależy tu od intensywności opadów. Krótkie, ale intensywne opady deszczu szybciej zmywają produkt z powierzchni. Spokojny deszcz do 25 mm powoduje 50-procentową utratę substancji aktywnej, co czyni je trwałymi i skutecznymi produktami. Pamiętajmy, że stosujemy na suche tkanki! Przypominam, że dodanie dobrego zwilżacza do zabiegu miedziowego poprawi przyczepność, a zatem i jego trwałość.

Uwaga na fitotoksyczność

Nie możemy też zapominać o ryzyku wystąpienia fitotoksyczności. Stosowanie miedzi przy zaawansowanej wegetacji może uszkodzić liście i zawiązki owoców, dlatego używa się jej tylko na początku sezonu.

Podsumowując, produkty miedziowe są nieodzowne w ochronie wczesnowiosennej. Ich profilaktyczne działanie jest bardzo skuteczne. Jednak przy intensywnym przyroście tkanki zielonej konieczne jest powtarzanie zabiegów co kilka dni. Również intensywne opady deszczu ograniczają ich działanie.

Marcin Piesiewicz

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here