Ceny jabłek: Europa podzielona na dwie części

ceny jabłęk w grupach producenckich

Ceny jabłek to kluczowy temat naszej branży. W tej kwestii Europa jest podzielona na dwie strefy. Stawki w ujęciu rocznym najbardziej spadły w Polsce i na Ukrainie. 

Sezon 2021/2022 charakteryzuje się specyficznym podziałem europejskiego rynku. W krajach Europy zachodniej niezależnie od wolumenu zbiorów notowane są stabilne i nieco wyższe ceny niż przed rokiem. Wyjątkiem jest Belgia, gdzie ceny są porównywalne do stawek w Rumunii. Tamtejsi sadownicy są zadowoleni z sezonu i handlu.

Potwierdzenie znajdziemy w danych Komisji Europejskiej. Średnie ceny jabłek są w tym sezonie wyższe we Włoszech i we Francji. W Niemczech powoli rosną. Najtaniej jest w Polsce, Ukrainie Mołdawii i Rumunii. Szczególną uwagę warto zwrócić na dane z naszego kraju. Przez wiele miesięcy minionego i obecnego sezonu nasze jabłka są najtańsze w całej Europie. 

U naszych wschodnich sąsiadów rok temu średnia cena przygotowanych do sprzedaży jabłek deserowych na Ukrainie wynosiła 18,17 hrywny za kilogram (2,67 zł/kg). W tym roku cena ta wyniosła 13,08 hrywny za kilogram (1,93 zł/kg). Mówimy zatem o spadku na poziomie 28%.

Ukraińskie media branżowe wielokrotnie informowały o wzroście eksportu jabłek i większej liczbie krajów, do których trafiają tamtejsze jabłka. Jest to spowodowane przede wszystkim niskimi cenami jabłek. Taki sam trend obserwujemy w przypadku polskich jabłek. Niskie ceny obecnie największa przewaga kontraktowa naszych owoców na międzynarodowym rynku.

źródło: landlord.ua

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here