Ceny jabłek w grupach producenckich – 10 maja 2022

jablka na obieranie

Nowy tydzień przynosi kolejne, najczęściej 10-cio groszowe wzrosty cen zakupu jabłek deserowych w grupach producenckich. W ostatnich dniach stale przybywa ofert zakupu jabłek deserowych z przeznaczeniem do wycofania.

Większość popularnych odmian jest obecnie kupowana po 1,20 zł za kilogram. Zatem to o 10 groszy więcej niż sadownicy otrzymywali w ubiegłym tygodniu. Po tyle kupowany jest Szampion, Ligol, Jonagored, Red Jonaprince czy Mutsu. Zdaniem sadowników to nadal za mało, żeby zrekompensować poniesione na przechowanie koszty, zwłaszcza po ostatnich podwyżkach cen energii elektrycznej.

W wybranych grupach za Red Jonaprinca i Szampiona można otrzymać 1,30 zł za kilogram. Podawane stawki coraz częściej dotyczą wszystkich jabłek powyżej 70 milimetrów, a nie kalibrów od 75 do 90 milimetrów.

Podobnie jak w ubiegłym tygodniu, na równi z wyżej wspomnianymi odmianami wyceniony jest przez kupujących Idared i Gloster. Po raz kolejny warto podkreślić, że ich ceny nie wynikają z wyższego popytu, lecz ze znacznie niższej podaży niż w analogicznych okresach minionych sezonów.

Ponadto w ostatnich dniach przybywa ofert zakupu jabłek deserowych z przeznaczeniem do przetwórstwa. Przedsiębiorcy oferują pomoc przy dokumentach oraz transport. Przykładowa oferta to 1,00 zł za kilogram netto dla producenta, a transport jest po stronie pośrednika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here