Eksport polskich jabłek: Mniej na zachód, więcej na wschód

gala indie

Dostatek jabłek i ich niskie ceny na zachodzie Europy skutkują mniejszym eksportem z Polski w tym kierunku, chociaż są wyjątki. Jeśli chodzi o całkowity eksport to są także dobre informacje. Więcej świeżych jabłek eksportujemy na Bliski i Daleki Wschód.

W trwającym sezonie notujemy niższy eksport jabłek na dotychczasowe kluczowe rynki: egipski i białoruski. Spadek wysyłanych wolumenów nie jest winą ani sadowników, ani eksporterów, a tak naprawdę pokłosiem wielkiej polityki. Mniejszy jest także eksport świeżych jabłek do krajów zachodniej Europy. Niemniej mamy także dobre informacje – większy eksport na nowe rynki wschodnie.

Wielokrotnie informowaliśmy o sytuacji w sadownictwie na zachodzie Europy. Najgorsza sytuacja i najniższe ceny dotyczą w Belgii. Nieco lepsza sytuacja jest w Holandii. Niemniej w obu krajach sadownicy nie zabrali części jabłek i przystąpili do karczowania na większą skalę niż zwykle. Dostatek jabłek i niższe ceny to mniejszy import, także z Polski. Widać to wyraźnie w statystykach.

Całkowity eksport jabłek z Polski we wrześniu do krajów UE niestety spadł z 33,0 tysięcy ton w 2021 do 21,6 tysiąca ton w 2022 roku. Jak widzimy na wykresie niżej największy spadek pod względem wolumeny dotyczy eksportu do Niemiec i Francji. Nieduży wzrost natomiast notujemy w przypadku eksportu do Hiszpanii (niższe plony spowodowane przymrozkami) oraz do Wielkiej Brytanii (spadająca krajowa produkcja i brak pracowników sezonowych). Eksporterzy przyznają, że eksport w październiku również był niższy niż rok temu.

Dobrą informacją jest natomiast wzrost eksportu na dalekie rynki. Chodzi o Indie, Wietnam, kraje Bliskiego Wschodu, ale także Kazachstan czy Mongolię. Większy eksport jest przyczyną większego popytu na paskowane sporty Gali (i Red Deliciousa) oraz ich ceny zakupu. Trend potwierdzają także krajowe grupy producenckie i najwięksi prywatni eksporterzy.

Świetnym przykładem jest rynek Wietnamu. W 2020 do kraju wysłaliśmy tam w listopadzie 83 tony jabłek, a w tym roku 1152 tony. Jeśli polscy eksporterzy dalej będą aktywnie zdobywać wspomniane rynki to niewykluczone, że w perspektywie kilku sezonów skumulowane ilości eksportowanych jabłek będą na tyle duże, że w znaczący sposób wpłyną na krajowy popyt na jabłka wysokiej jakości, a co za tym idzie także na ich ceny.

źródło danych: Eurostat, opracowanie własne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here