Jabłka z kontrolowanej atmosfery kierowane do przetwórstwa

jabłka przemysłowe

Stagnacja w handlu jabłkami deserowymi jest faktem. Niewykluczone oczywiście, że sytuacja może się jeszcze zmienić. Coraz więcej jest natomiast ofert sprzedaży jabłek deserowych jako surowca dla przetwórstwa.

Przeglądając oferty sprzedaży jabłek nie sposób ominąć ogłoszeń sprzedaży całych komór jabłek deserowych na suchy przemysł do produkcji soków NFC. Oferowane są duże i „okrągłe” ilości jabłek, to jest 50 czy 100 ton, lub 50, 100 czy 150 skrzyniopalet. Jabłka pochodzą zarówno ze zwykłych chłodni, jak i z komór z kontrolowaną atmosferą.

Większość tego typu ofert dotyczy Idareda i Glostera. Analiza polskiego rynku pokazuje, że odmiany te zazwyczaj są najtańsze. Ponadto przy dostatecznej podaży występują problemy z ich zbytem. Nie inaczej jest teraz. Można się również spotkać z ofertami sprzedaży Jonagoreda, na którego obecnie również jest bardzo mały popyt wśród kupujących. Ceny zakupu Jonagoreda w grupach producenckich są obecnie niższe od jesiennych. Za oferowane jabłka sadownicy oczekują cen nieco wyższych, niż obecne rynkowe stawki za suchy przemysł.

Co więcej, równie dużo jest ofert jabłek po gradzie. W tym wypadku paleta oferowanych odmian jest znacznie szersza. Spotkać się można również z ofertami zielonego Ligola z drugiego zbioru. Tu po raz kolejny dochodzimy do zagadnienia przechowywania jabłek drugiej klasy, które jest od wielu miesięcy głośno dyskutowane i dosadnie komentowane w naszej branży.

Jeśli chodzi o ceny jabłek przemysłowych, to za mokry przemysł producenci otrzymują od 0,45 do 0,47 zł za kilogram. Suchy przemysł jest jak zawsze kilka groszy droższy i kosztuje od 0,50 do maksymalnie 0,54 zł za kilogram.

3 KOMENTARZE

    • Widac ze masz czeresnie tak jak ja zreszta. Nasadzenia mam najstarsze 8 letniej przeszedlem Z jablek I to byl jeszcze wiekszy blad. W chwili sadzenia pierwszej kwatery cena oscylowala w hurcie ok 5zl nie wiele ale to owoc letni wiec mi ta pestka odpowiadala, ciecie tez cieplo. Natomiast mrozy spowodowaly ostatnimi laty ze na rynku mozna bylo I po 13zl towar obchnac, sa fantasci ktorzy mysla ze to Norma, jak masz na busie do 100kg to moze I tak. W lata normalnego plonu juz widze ze ciezko to bedzie sprzedac nawet tego jest oporowo. Wdepnalem Olu nie do konca znam widac polskiego sadownika bez umiaru a potem jeki Jedz na rynek I Zobacz Czy oby nadprodukcji nie ma. Moje male chociaz na wysokim poziomie Gospodarstwo raczej zamkne I tyle nie zamierzam do tego dokladac.pzdr

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here