Kokosy z upraw orzecha włoskiego

Orzechy włoski
W naszym portalu kilkakrotnie już publikowaliśmy w ostatnich miesiącach informacje na temat uprawy orzecha włoskiego na Ukrainie. Ten gatunek cieszy się wśród sadowników ukraińskich niesłabnącą popularnością – i nic dziwnego: trudno znaleźć gatunek, którego uprawa byłaby równie opłacalna w tamtych warunkach.

Według informacji analityków rynku Ukrainy wykorzystujących dane państwowej służby celnej na orzechach włoskich Ukraina zarabia więcej, niż na wszystkich innych gatunkach owoców łącznie. W ubiegłym roku wyeksportowano z tego kraju 31 tys. ton tych orzechów, co dało 101 mln USD. Rok wcześniej eksport sięgał 40 tys. ton, ale wynik finansowy za 2017 rok był lepszy niż w roku 2016, bo cena na orzechy była na rynkach światowych wyższa.
 
W tym roku posadzono na Ukrainie (dane jeszcze niepełne) 1843 hektary sadów orzecha włoskiego. W tym samym czasie – jabłoni i grusz łącznie 692 ha, plantacji jagodowych – 860 ha, winnic – 296 ha. W programie państwowej pomocy dla zakładających nowe sady orzechowe przewidziana jest dotacja w wysokości 330 UAH (ok. 12 USD)/ha.
 
Dochodowość  sadów orzechowych jest wyliczana na 450%. Według danych FAO orzech włoski ustępuje jedynie uprawie koki i opium…
 
Za: Ukrsadprom
 
PG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności