Mołdawia: rekord przerobu jabłek przemysłowych

jabłka przemyslowe

Mołdawskie stowarzyszenie przetwórców szczyci się, że w tym sezonie zakłady przetworzyły najwięcej jabłek przemysłowych od 5 lat.

Według wstępnych szacunków mołdawskich przetwórców do końca tego roku tamtejsze zakłady przetworzą około 350 000 ton jabłek z tegorocznych zbiorów. Jest to najwyższy wynik od 5 lat i przekracza przetworzony tonaż z rekordowego 2018 roku. Dla porównania do przetwórni w Polsce na przestrzeni ostatnich lat trafia około 50% całkowitej produkcji jabłek w kraju. Zatem w tym roku możemy mówić o tonażu rzędu niemal dwóch milionów ton, a popyt na surowiec nie słabnie.

Wracając do Mołdawii, tamtejsi przetwórcy informują, że w ubiegłym tygodniu skończyły się dostawy jabłek z sadów. Obecnie surowiec pochodzi przede wszystkim z sortowania lub z chłodni. Aktualna cena jabłek przemysłowych to 0,32 zł/kg, czyli 70% ceny surowca w Polsce.

Mołdawia jest konkurencyjnym producentem koncentratu jabłkowego. Przetwórnie działające w Polsce chętnie importują tamtejszy zagęszczony sok jabłkowy. Ten na przestrzeni ostatnich lat rośnie. Widzimy do wyraźnie na poniższym wykresie. Wyjątkiem był rok 2018, kiedy surowiec w Polsce był rekordowo tani.

Przy roku 2021 widzimy tonaż importu od stycznia do września tego roku. Niemniej jest mało prawdopodobne, że tegoroczny import dorówna temu sprzed roku. Kluczowe znaczenie mają tu problemy w transporcie międzynarodowym. Może okazać się, że wyższy koszt transportu z Mołdawii nie zrekompensuje w najbliższych miesiącach różnicy w cenie.

Mołdawski koncentrat jest nieco tańszy od polskiego. Przewaga konkurencyjna tamtejszych zakładów wynika w tym sezonie z tańszego surowca w drugiej części sezonu. Tam ceny były niskie i stabilne, oscylowały wokół 0,30 zł/kg. Również koszty pracy, a co za tym idzie produkcji są nieco niższe niż u nas. Z drugiej strony gaz w Mołdawii jest znacznie droższy, a to wynika z uwarunkowań politycznych. Kolejną istotną przeszkodą dla importu będą koszty transportu i niedobór kierowców w transporcie drogowym.

Dane: Eurostat. Opracowanie własne. Przy roku 2021 tonaż importu do końca września.

źródło: east-fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here