Unia zdejmuje cła na ukraińskie towary

tiry

Komisja Europejska zaproponowała wczoraj zniesienie ceł na wszystkie towary importowane z Ukrainy na teren Wspólnoty. Jeśli tak się stanie, to wszystkie ukraińskie płody rolne swobodnie wjadą na polski rynek.

Cła mają być całkowicie zdjęte na okres jednego roku. Co zrozumiałe, decyzja ta da impuls do eksportu wszystkich ukraińskich towarów, w tym płodów rolnych. Decyzja oznacza również zawieszenie wszystkich unijnych środków antydumpingowych i ochronnych stosowanych wobec ukraińskiego eksportu stali.

Naszą branżę interesuje przede wszystkim eksport płodów rolnych. Dotychczas poszczególnych produktów dotyczyły cła lub konkretne ilościowe kontyngenty. Jeśli przepisy wejdą w życie (a wszystko na to wskazuje) owoce, warzywa, mrożonki i inne płody rolne będą swobodnie trafiały na rynek unijny, a więc także na rynek polski. 

Szefowa komisji, Ursula von der Leyen przedstawiła propozycję, jako realny mechanizm wspierania zniszczonej wojną ukraińskiej gospodarki. Po wniosku komisji tematem zajmą się: Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej.

źródło: rp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here