Zablokowany import ukraińskich owoców i warzyw do UE

Zablokowany import ukraińskich owoców i warzyw do UE

1 września weszła w życie dyrektywa EU 2019/523 przyjęta 21 marca br. nakazująca państwom członkowskim UE zwiększenie kontroli fitosanitarnej owoców i warzyw sprowadzanych z państw trzecich.

Celem jest ochrona terytorium Unii przed organizmami kwarantannowymi mogącymi przedostawać się na nie z dostawami jabłek, gruszek, pomidorów, bakłażanów, papryki i innych. W myśl dyrektywy państwa pozaunijne będące partnerami handlowymi zostały zobowiązane do przedstawienia oficjalnych pism stwierdzających brak występowania na ich terytoriach: Enarmonia prunivora, Grapholita inopinata, Rhagoletis pomonella, Guignardia piricola, Tachypterellus quadrigibbus, Neoleucinodes elegantalis, Tephritidae.

Ukraina jest wolna od występowania tych organizmów i Gosprodpotrebslużba złożyła Eurokomisji odpowiednie dokumenty, ale odpowiedzi na razie nie ma.

Tymczasem dostawy są zablokowane, a ewentualne przyspieszenie czy wyjaśnianie kwestii pomiędzy stronami jest utrudnione rozwiązaniem przez Radę Najwyższą Ukrainy Ministerstwa Polityki Agrarnej i Żywności. Nowy resort, który ma się zajmować sprawami rolnictwa jest dopiero organizowany.

W ubiegłym sezonie Ukraina wyeksportowałą do krajów UE około 6000 ton jabłek segmentu premium. Szacuje się, że w przypadku utrzymania się zakazu eksportu tych owoców do Unii  straty Ukraińców sięgną 15% eksportu jabłek i będą kosztować sadowników około 4-5 mln USD.

Piotr Grel
za: east-fruit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności