Dlaczego sprzedajemy Burlata poniżej kosztów produkcji?

czeresnie ceny w hurcie 2022

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty i koszty sprzedaży na rynkach hurtowych sytuacja na rynku czereśni nie wygląda dobrze. Część partii niższej jakości sprzedawana była w ostatnich dniach poniżej kosztów produkcji.

W ostatnich dniach podaż czereśni w szczególności odmiany Burlat była na rynkach hurtowych dosyć duża. Wczoraj ceny transakcyjne spadły nawet do 4,00 – 5,00 złotych za kilogram. Biorąc pod uwagę wszystkie dodatkowe koszty sprzedaży są to stawki poniżej kosztów produkcji. Producenci uważają, że szybki spadek cen to wina masowego importu. Inni są zdania, że jakość krajowego (miękkiego) Burlata nie jest wystarczająca. 

Mazowiecki ODR wyliczył w grudniu 2021 roku koszt produkcji kilograma czereśni na 3,67 zł (przy plonowaniu na poziomie 10 ton). Obecnie jest on wyższy, ponieważ wyliczenia z końca ubiegłego roku zawierały niższe ceny nawozów i paliwa. Zdaniem producentów w przypadku Burlata, koszt wyprodukowania wraz ze schłodzeniem wyniesie co najmniej 6,00 zł. 

Nie zapominajmy, że od ceny transakcyjnej z rynku hurtowego musimy odjąć koszt paliwa, cenę biletu oraz czas spędzony na rynku (nasza praca). Zatem zbadajmy jeden przykład. Sadownik ma 50 km na rynek hurtowy i sprzedaje 500 kilogramową partię czereśni po 4,00 zł/kg. Daje to:

2000 zł – 83 zł (paliwo) – 43 zł (bilet) – 150 zł (dniówka) = 1724 zł

1724 zł : 500 kg = 3,44 zł/kg

Cena jest więc realnie niższa nawet od grudniowych wyliczeń kosztów produkcji. Ta sama partia sprzedana po 5,00 zł/kg również równa się przysłowiowemu dołożeniu do interesu. Warto po raz kolejny uczulić producentów, żeby zwracali szczególną uwagę na koszty produkcji w odniesieniu do cen sprzedaży. 

Przedstawiony wyżej przykład nie dotyczy każdego. Przy niższym plonowaniu cena sprzedaży, która zagwarantuje zwrot kosztów będzie wyższa wyższa. Niemniej, zdaniem naszych rozmówców absolutne minimum, jeśli chodzi o cenę hurtową to 8,00 zł za kilogram. Żeby mówić o zyskach i możliwościach inwestycji czereśnie powinny kosztować obecnie w hurcie od 10,00 do 12,00 zł za kilogram. – Co do cen myślę że każdy sadownik powinien zrobić rachunek sumienia i policzyć koszty produkcji, przedstawić je handlarzowi, dodać swoją marżę i wystawić cenę – podsumowuje nasz rozmówca, agronom, p. Krzysztof Nowak. 

5 KOMENTARZE

  1. Sadownicy to taka nacja,że jeden drugiego to w łyżce wody by utopił,prawdy żaden nie powie,chyba że się pomyli,nie ma co się ich żałować,sami się powykańczają.

  2. To diabelski plan liberałów dać jednym z UE innym zabrać bo UE tak chce. Żeby była konkurencja. I walka między sadownikami. Ci komuniści dobrze robili że rozkułaczali bogatszych. Wtedy wszyscy równi i zgoda była. Nie jestem za komuną, bo zabijała księży i żołnierzy AK. Ale ta równość to sprawiedliwość.

  3. Rwij na zielono bo popęka ,szpaki zjedzą . Potem sprzedaj chociaż za 4 , żeby się paliwo zwróciło . A zarobisz na dopłatach .

  4. Każdy ma swoją głowę i liczy. Skoro sprzedaje po 4 zł i nie zbankrutował to jego sprawa. Ja poniżej 10 zł od kilku lat nie sprzedaje. Trzeba znaleźć konkretnych odbiorców co zależy im na dobrym towarze a nie gówno produkować i jechać na giełdę a tam sami kupujący to za 5 zł by cię w łyżce wody utopili. Jak jest konkretny towar to i cena ładna jest. Ja ograniczyłem produkcję zwiększyłem asortyment odmian i przez 7 tygodni mam towar. Zainwestowałem w siatkę. Zorganizowałem tak że sami domownicy akurat oberwią. Konkretni odbiorcy i co roku nie płacze. Z hektara czereśni w ostatnich latach zysk jest większy niż z 5 hektarów zadbanego sadu

  5. W Polsce to wieczna paranoja, ale czy nie można się zorganizować?, Mieszkam w UK, wracam z zakupów i kupiłem sobie czereśnie na targu, cena………. 15 funtow/kilogram.
    Trzeba by zacząć od sedna sprawy, wina globalistów i polityków i ludzi którzy za 13 i 14 emerytury kupują sobie władze, to cóż to będzie później??????????

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here