Miliony z polskich sadów. Wersja na rok 2020

zbiór jabłek

Polscy sadownicy już od wielu lat należą do elitarnej grupy milionerów. Pewnie duża część zapytanych uśmiechnie się ironicznie i odpowie, że chyba chodzi  o kredyt…

Już wyjaśniamy – Polska jest jednym z niewielu krajów nie tylko w Europie, a nawet na świecie, gdzie zbiory jabłek przekraczają milion ton rocznie. Ile dokładnie, niestety, sami nie wiemy.

Nie dogonimy Chińczyków zajmujących ze swoimi zbiorami przekraczającymi 30 milionów ton miejsce lidera, ale co roku walczymy z USA o zaszczytne drugie miejsce.  W tym roku chyba skończymy na najniższym miejscu na podium bo szacunki mówią o krajowych zbiorach na poziomie 3,4 miliona ton.

Możemy inaczej liczyć produkcję jabłek patrząc tylko na produkcję jabłek deserowych, bo wtedy Włosi czy Francuzi będą bardzo blisko za Polską. Innym pomysłem na pozycjonowanie naszych zbiorów jest szacowanie owoców które trafią do chłodni i będą przechowywane po 1 listopada.

Jakby do tematu nie podchodzić, dla każdego, kto związany jest profesjonalnie z produkcją i sprzedażą jabłek, informacja o wysokości plonów jest bardzo istotna. Sprzedawać bezpośrednio z sadu czy „zamykać” w chłodni, w którym miesiącu, a nawet tygodniu otwierać komorę, ile zapłacą przetwórnie…

Analizowanie tego zagadnienia utrudnia jeszcze wielość odmian uprawianych w naszych sadach i sporo niepewności, jeżeli chodzi o możliwości eksportu. Decyzja „sprzedaję”, „otwieram komorę dzisiaj” jest tak samo ważna, jak dobrze wykonane cięcie czy wybór właściwego terminu wykonania zabiegu na parcha czy przeciw szkodnikom. Warto więc uważnie śledzić wszelkie dostępne informacje na temat sytuacji nie tylko w Polsce, ale także w innych rejonach produkcji.

Już 15 września, za pośrednictwem portalu SAD24.PL zapraszamy na międzynarodową konferencję online – PROFIFRUIT ZBIORY 2020. Przedstawimy informacje z najważniejszych regionów produkcji jabłek nie tylko z Europy, ale także z USA i Chin. Jak wyglądał zakończony właśnie sezon sprzedaży owoców, jaki wpływ miała i ma na branżę pandemia, ile i jakich jabłek zbierzemy, a także jakich scenariuszy możemy się spodziewać w najbliższych miesiącach? Na te tematy będziemy rozmawiać z zagranicznymi i krajowymi ekspertami. Warto być z nami 15 września – wystarczy smartfon, tablet czy laptop, by wziąć udział w tym ciekawym wydarzeniu.

Możesz już dziś dołączyć do wydarzenia na Facebook-u: Kliknij TUTAJ

Profi Fruit 2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here