Najnowocześniejsze rozwiązania stosowane w sadownictwie – relacja z Interpoma 2022

kombajn do zbiorów jabłek elektryczny

Chociaż wiele lat upłynie zanim niektóre z rozwiązań prezentowanych na targach Interpoma 2022 będą powszechnie stosowane w sadach, warto orientować się, w którą stronę idzie technika. Drony, elektryczne i hybrydowe kombajny, oprogramowanie zliczające rozmiar jabłek i wybarwienie podczas zbiorów, panele fotowoltaiczne nad sadem – to niektóre z tych najnowocześniejszych rozwiązań. 

Sadownictwo jest jednym z niewielu sektorów rolnictwa europejskiego, który nie dość, że opiera się o uprawy wieloletnie to duża cześć prac wykonywana jest w dalszym ciągu ręcznie. Założenia nowej europejskiej Wspólnej Polityki Rolnej, szczególnie te związane z europejskim Zielonym Ładem i neutralnością klimatyczną, wśród samych sadowników wywołują gorąca dyskusje przed wszystkim za sprawą wyzwań, z jakimi wiąże się ich realizacja.

Jak wypłyną one na koszty produkcji i ich opłacalność, czy jabłka z Europy przestaną być konkurencyjne na rynkach eksportowych to tylko kilka z pytań które zadają sadownicy i organizacje branżowe. Producenci owoców uważnie więc przyglądają się nowym rozwiązaniem i technologiom, które mogą im w tym pomóc. Widać to było także podczas INTERPOMY, największych w Europie targach dedykowanych sadownictwu, które po przerwie spowodowanej pandemią, odbyły w listopadzie 2022 roku w położonym w Południowym Tyrolu Bolzano.

Tragom tradycyjnie towarzyszył kongres sadowniczy którego jednym z głównych tematów były roboty do zbioru jabłek. Zapraszamy na nasza relację, gdzie pokażemy kilka ciekawych rozwiązań technologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here