Ochrona przedzbiorcza jabłek w 2020. Jak ograniczyć straty i zwiększyć zysk? Poznaj sposób na długie przechowywanie owoców.

Jabłka 2020 - ochrona pod długie przechowywanie

Biorąc pod uwagę trudne warunki pogodowe i presję ze strony chorób w trakcie obecnego sezonu wegetacyjnego musimy dołożyć starań do skutecznej ochrony przedzbiorczej. Sprawdzone rozwiązania pomogą nam zwalczyć najgroźniejsze choroby przechowalnicze, które w tym roku mogą okazać się dużym zagrożeniem.

Sezon 2020 z pewnością długo pozostanie w pamięci sadowników. Nieprzewidywalne warunki pogodowe zaskoczyły sadowników już kilkukrotnie. Towarzyszyła nam już susza i zapowiedzi kolejnego roku z deficytem wody, później przymrozki, niespodziewanie częste opady deszczu (miejscami burze z gradem), a także upały, które skutkują oparzeniami słonecznymi. Niestety, pogoda nie jest w tym roku sprzymierzeńcem w walce o wysoką jakość jabłek.

Ochrona sadów przed chorobami była w tym sezonie o wiele trudniejsza niż zazwyczaj. Poprzednie raczej bezdeszczowe wiosny nieco uśpiły czujność sadowników. Suchy kwiecień nie oznaczał, że zagrożenia parchem nie było. Nawadnianie podkoronowe oraz nocne rosy stwarzały doskonałe warunki do rozwoju zarodników parcha. Później przyszedł maj z obfitymi opadami. Deszczowo było przez następne kilka tygodni, co bardzo komplikowało, a czasami wykluczało wykonywanie zabiegów w kluczowych momentach. Stąd plamy parcha na liściach, a w drugiej części sezonu zagrożenie ze strony infekcji wtórnych. Niestety, z obserwacji wynika, że w tak trudnym sezonie plamy parcha pojawiały się w zagłębieniach korony nawet w sadach gdzie ochrona była prowadzona na wysokim poziomie. Powodem tego było, „uśpienie czujności” w kwietniu przez teoretycznie suchą pogodę oraz trudności w wykonaniu zabiegów zapobiegawczych w maju, kiedy to deszcz padał często i trudno było „wstrzelić się” z zabiegiem. Niestety, objawy parcha przechowalniczego objawią się dopiero podczas przechowywania.

Parch jabłoni to nie jedyne zagrożenie, z którym borykali się sadownicy. Intensywne opady przypadły na pełnię kwitnienia, co utrudniało również ochronę przed sprawcą szarej pleśni, grzybem Botrytis cinerea.  Już latem w wielu sadach mogliśmy obserwować letnią formę szarej pleśni pod postacią suchej zgnilizny przykielichowej. Niestety, szara pleśń może rozwijać się również w komorach przechowalniczych.

Duża wilgotność to również dobre warunki dla rozwoju sprawców gorzkiej zgnilizny (Pezicula spp.). Jeśli w poprzednim sezonie mieliśmy problemy z tą chorobą, to możemy spodziewać się infekcji również w tym sezonie. Obecność ran zgorzelowych powinna zwrócić naszą uwagę, ponieważ to grzyby są ich sprawcami. Wraz z deszczem zarodniki konidialne tych grzybów będą przedostawać się na owoce i powodować gnicie podczas przechowywania (w początkowej fazie zwane „oczkowaniem”). Wiele zależy od warunków pogodowych w ostatnich tygodniach przed zbiorem. Jeśli będzie deszczowo, możemy spodziewać się zwiększonej presji. 

Jabłka 2020 - ochrona pod długie przechowywanieStraty podczas przechowywania spowodowane występowaniem chorób są bardzo dotkliwe, szczególnie w latach zmniejszonego plonowania. Biorąc pod uwagę przebieg obecnego sezonu, możemy spodziewać się dużego zagrożenia, zarówno ze strony chorób grzybowych, jak i fizjologicznych. Mając na uwadze powyższe czynniki, należy dołożyć szczególną uwagę do odpowiedniej ochrony przedzbiorczej, którą należy rozpocząć już w sierpniu. Zastosowanie skutecznych fungicydów na około miesiąc przed zbiorem będzie dopełnieniem całorocznej ochrony jabłek.

Warto pamiętać, że zabiegi przedzbiorcze są dopełnieniem naszej całorocznej pracy w sadzie. Pogoda w tym roku nie sprzyjała skutecznej ochronie i z pewnością możemy spodziewać się dużej presji ze strony chorób przechowalniczych. Kliknij tutaj lub w poniższe zdjęcie i poznaj jeden z najskuteczniejszych sposobów na długie przechowywanie owoców. Zyskaj więcej ze swojego sadu – ogranicz straty i zwiększ zysk! 

Ochrona przedzbiorcza jabłek 2020 - baner

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here