Od sadownika do marketu cena wzrosła o 1100%

skup wiśni

Detaliczne ceny owoców w postaci przetworzonej mogą przyprawić sadowników o ból głowy. Po mrożonych malinach, kolejnym skrajnym przykładem są mrożone wiśnie.

Jakiś czas temu informowaliśmy o detalicznych cenach mrożonych malin, które osiągały „astronomiczny” wręcz poziom ponad 70 zł/kg. Ceny mrożonek w mniejszych opakowaniach detalicznych robią na sadownikach negatywne wrażenie także w przypadku wiśni. W jednym z krajowych marketów są one sprzedawane za niemal 28 zł za kilogram.

Porównanie ceny, jaką otrzymał latem za owoce producent, do detalicznej ceny mrożonek daje zdumiewający wynik ponad 1100%! O tyle wzrosła cena kilograma owoców od producenta do konsumenta. Oczywiście po drodze jest szereg ogniw, koszty transportu, mrożenia i przechowania. Niemniej marże również są bardzo wysokie.

Krytycy poruszania tego tematu nierzadko stwierdzają, że skoro zyski są tak duże, to sadownicy powinni sami mrozić swoje owoce. Oczywiście jest to możliwe, zwłaszcza dzięki możliwości uzyskania dużego wsparcia finansowego na małe przetwórstwo.

cena wiśni

Ceny skupu wiśni na mrożenie w tym sezonie nie spadły poniżej poziomu 2,00 zł za kilogram. To co wyróżniało skup w 2022 roku to bardzo małe zmiany cen. Jak widzimy na wykresie niżej, w jednym z punktów skupu mówimy o różnicy zaledwie 20 groszy na kilogramie w ciągu trzech tygodni. Taki przebieg sezonu zdarza się w Polsce (w przypadku owoców miękkich) niezwykle rzadko.

Zdaniem sadowników, tegoroczne ceny, choć wyższe od ubiegłorocznych i tak nie były satysfakcjonujące biorąc pod uwagę wzrost kosztów produkcji. Gdy sadownik widzi tak wysokie ceny za swoje przetworzone owoce, budzi to skrajnie negatywne emocje. Są one skierowane przede wszystkim w kierunku branży przetwórczej, choć omawiane ceny nie są wyłącznie efektem jej działalności.

skup wiśni
Cena wiśni na mrożnie w 2022 roku. Dane własne, opracowanie własne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here