Odmiana jabłek Gala – charakterystyka

Jabłka odmiana Gala

‘Gala’ jest odmianą jabłek pochodzącą z Nowej Zelandii, która została uzyskana w 1934 r. ze skrzyżowania odmian ‘Orange Red’ i ‘Golden Delicious’.

Pierwsze sady towarowe ‘Gali’ posadzono w 1960 r. Natomiast do Polski pierwsze drzewka sprowadzono w 1967 r., lecz dopiero w 1992 r. została wpisana do Krajowego Rejestru  Odmian.

Jabłka Gala

Drzewo rośnie słabo lub średnio silnie. Korona stożkowata, średnio zagęszczona z wieloma krótkopędami. Wcześnie wchodzi w okres owocowania, owocuje bardzo obficie, lecz ma tendencje do wchodzenia  w przemienność owocowania. Kwitnienie średnio późne. Dobrymi zapylaczami dla ‘Gali’ są m.in. odmiany: ‘Braeburn’, ‘Elise’, ‘Elstar’, ‘Fuji’, ‘Gloster’, ‘Jonagold’, ‘Ligol’ czy ‘Pink Lady’.

Czytaj także: Jabłka Kanzi® odmiana klubowa

Owoce małe lub średnie o kulisto-stożkowatym kształcie. Skórka gładka, złocistożółta, pokryta jaskrawoczerwonym rumieńcem z widocznymi przetchlinkami. Miąższ kremowy, słodki, kruchy, soczysty i smaczny. W czasie dojrzałości zbiorczej są wrażliwe na pękanie.

Jabłka odmiany Gala

Dojrzałość zbiorcza przypada w połowie września. Zaleca się przechowywanie w chłodni z naturalną atmosferą do końca marca, a w chłodni KA do końca kwietnia.

Drzewa ‘Gali’ są wrażliwe na mróz, a także na choroby kory i drewna. Wrażliwość na zarazę ogniową i parcha średnia, natomiast na mączniaka mała.

Sporty Gali

Obecnie jednak w większości sadów są uprawiane różne sporty ‘Gali’, które cechują się lepszym wybarwianiem owoców niż odmiana wyjściowa.  Poniżej kilka znanych mutantów.

Sporty o paskowanym rumieńcu

Sporty o rozmytym rumieńcu

Gala Royal

Owoce w znacznej części są pokryte czerwonym, marmurkowym, paskowanym rumieńcem. Dojrzałość zbiorcza przypada na drugą połowę września.

Gala Must

Owoce są pokryte karminowoczerwonym, rozmytym rumieńcem. Dojrzałość zbiorcza przypada na drugą połowę września.

Gala Schniga®Schnico(s)

Owoce w całości są pokryte ciemnoczerwonym, paskowanym rumieńcem. Dojrzałość zbiorcza przypada na przełom sierpnia i września.

Gala Vill

Owoce charakteryzują się ciemnym, rozmytym czerwonym rumieńcem zajmującym praktycznie całą skórkę. Dojrzałość zbiorcza przypada na początku września.

Galaval®

Praktycznie cała powierzchnia owoców jest pokryta ciemno-purpurowym rumieńcem, przez co paskowanie jest mało widoczne. Dojrzałość zbiorczą osiągają w pierwszej połowie września.

Dark Baron® Gala

Owoce są pokryte intensywnym, czerwono-fioletowym rumieńcem. Dojrzałość zbiorcza przypada na początku września.

Gala Brookfield® Baigent

Owoce charakteryzują się czerwonym, mocno prążkowanym rumieńcem. Termin zbioru przypada w pierwszej połowie września.

Devil Gala®

Owoce są pokryte intensywnym, czerwonym rumieńcem. Dojrzałość zbiorcza przypada na początku września.

Gala Galaxy

Owoce w znaczniej części są pokryte intensywnym ciemnoczerwonym rumieńcem. Zbiór przypada na połowę września.

Zuzi Gala Select®

Owoce są pokryte intensywnie ciemnym i rozmytym rumieńcem. Dojrzałość zbiorcza przypada na początku września.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię