Szykują się najniższe zbiory gruszek od dwudziestu lat?

gruszka Konferencja

Czy europejskie zbiory gruszek będą w tym sezonie najmniejsze od 20 lat? Tak twierdzi znany holenderski doradca sadowniczy. Potwierdza to także sytuacja we włoskich sadach gruszowych. W Polsce zawiązanie również jest na niskim poziomie.

Największym producentem gruszek w Europie są Włochy. Tamtejsze media branżowe informują, że po wielokrotnych przymrozkach, tegoroczne plonowanie będzie bardzo małe. W prowincji Emilia-Romania na drzewach jest 70-80% owoców mniej, niż w przypadku średniego plonowania. Plantatorzy są zgodni co do tego, że sytuacja jest gorsza niż w ostatnich latach.

Już teraz źle jest oceniana sytuacja także w krajach Beneluksu. Wielokrotne wiosenne przymrozki, gradobicia i niskie temperatury doprowadzają sadowników do podobnych wniosków. Gruszek będzie mniej i będą niższej jakości. W Holandii mówi się ponadto o dużym odsetku zdeformowanych gruszek.

Zdaniem Josa de Wita (holenderskiego doradcy sadowniczego), zbiory gruszek w tym roku będą najmniejsze od 20 lat.

Również w Polsce mówi się o ogólnie słabym zawiązaniu gruszek. Mniejsze zbiory, to wyższe ceny. Takiego zdania jest wielu sadowników. W związku z powyższym aktualna sytuacja w europejskich sadach jest przez wielu producentów oceniana jako dobra informacja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here