Zmierzch bogów

Golden Delicious

Posiłkując się tytułem utworu R. Wagnera i informacjami z portalu freshplaza.com przedstawiamy opinię jednego z belgijskich szkółkarzy na temat najbliższej przyszłości głównych teraz odmian jabłoni uprawianych w Europie.

Gala, Braeburn, Golden Delicious, Jonagold i Elstar – to pięć głównych odmian jabłoni w belgijskich szkółkach. Do niedawna zajmowały nawet 85% powierzchni kwater, obecnie – zaledwie 15%. Ich czas kończy się – w ślad za spadkiem popytu na owoce spada popyt na drzewka.

Pozycję lidera utrzymuje tylko Gala ze swoimi sportami, ale już G. Delicious interesuje tylko kupców z Maroka i Algierii. O Braeburna nikt nie pyta, podobnie jest z Jonagoldami. Utrzymują się one jeszcze w handlu w Niemczech, Polsce i w samej Belgii. W tym ostatnim kraju widać też jeszcze popyt na Elstara. Za kilka (3-5) lat podobnie może wyglądać sytuacja z Galą.

Starych liderów doganiają młodsze odmiany – bardzo często klubowe, do których nie wszyscy szkółkarze mają dostęp: Cosmic Crisp, Magic Star, Wellant, Rockit, Smitten, Cherish, GS-66, Dazzle, Snapdragon,Ruaby Frost. W wielu szkółkach w ostatnich dwóch sezonach te odmiany zajęły miejsce dotychczasowych standardowych odmian.

Piotr Grel
za: freshplaza.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here