NeemAzal®-T/S – skuteczny sposób na mszyce w sadach jabłoniowych

mszyce

Mszyce należą do najgroźniejszych szkodników upraw sadowniczych. Ich żerowanie prowadzi do osłabienia kondycji drzew, słabszego zawiązywania pąków kwiatowych oraz gorszego wybarwiania, a nawet deformacji owoców. Drzewa silnie zasiedlone przez mszyce łatwiej też przemarzają.

Szkodniki te wylęgają się już wczesną wiosną, począwszy od fazy nabrzmiewania pąków. W związku z tym zabiegi przed kwitnieniem są bardzo ważne i zapobiegają licznemu rozwojowi populacji mszyc w dalszej części sezonu. W ostatnich latach szczególnie groźnym gatunkiem stała się mszyca jabłoniowo- -babkowa, której okres żerowania na jabłoniach jest coraz dłuższy, a jej liczne kolonie można obserwować na drzewach jeszcze pod koniec lata. Mając na uwadze coraz większe problemy, które pojawiają się w ochronie sadów przed mszycami, warto sięgnąć po nowy preparat NeemAzal®-T/S zawierający standaryzowany ekstrakt z nasion miodli indyjskiej (Azadirachta indica). Jest to mieszanina wielu substancji aktywnych z grupy limonoidów, wśród których dominuje azadyrachtyna A.

Mechanizm działania
Azadyrachtyna wykazuje działanie żołądkowe i charakteryzuje się szerokim spektrum działania na szkodniki gryzące, ssące oraz minujące. Szkodniki pobierają podczas
żerowania substancję czynną wraz z fragmentami tkanek roślinnych lub sokami. Należy pamiętać, że azadyrachtyna nie powoduje natychmiastowej śmierci szkodników, dlatego nie należy się spodziewać szybkiego efektu działania (tzw. „knock down”). Azadyrachtyna jest antyfidantem, czyli ogranicza żarłoczność szkodników. Kolonie mszyc są widoczne przez pewien czas od momentu wykonania zabiegu, ale mszyce już się nie rozwijają i nie żerują.

Substancja czynna zawarta w środku NeemAzal®-T/S zakłóca również rozwój
owadów oraz zmniejsza ich płodność. Azadyrachtyna wykazuje działanie wgłębne, co dodatkowo zwiększa efektywność zwalczania, zwłaszcza szkodników minujących. Dwie godziny po aplikacji – 62% substancji aktywnej pozostaje na powierzchni liścia, a 38% przenika przez tkanki w głąb liścia. Substancja czynna pozostaje w roślinie od 7 do 10 dni w zależności od warunków pogodowych (w przypadku deszczu do 8 godz. po aplikacji, zabieg należy powtórzyć).

Działanie azadyrachtyny jest najbardziej efektywne wobec młodych, larwalnych
stadiów owadów, a ograniczone w stosunku do osobników dorosłych. Dlatego właściwy termin stosowania, tuż po pojawieniu się pierwszych szkodników (początkowy okres rozwoju kolonii mszyc) zagwarantuje wysoką skuteczność zabiegu.

Zalecane dawki i terminy zabiegów:
Dawka: 1,5 l/1 m wysokości korony (zwykle 3 l/ha)
Zalecana ilość wody: 300-500 l/1 m wysokości korony
Optymalny termin stosowania przeciwko mszycom: BBCH 58-59 (od wczesnego
do późnego różowego pąka). Dodatkową korzyścią wynikającą z aplikacji środka w tym terminie jest jednoczesne ograniczenie żerowania gąsienic zwójkówek.
Nie stosować w uprawie gruszy oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie

Mieszalność
Generalnie zalecane jest samodzielne stosowanie preparatu NeemAzal®-T/S. NeemAzal®-T/S nie wolno mieszać z nawozami / pestycydami o wysokim pH. Nie zaleca się łącznego stosowania z ditianonem lub produktami zawierającymi kaptan, szczególnie w przypadku odmian jabłoni wrażliwych na środki olejowe, a jeśli konieczne jest wykonanie zabiegów po sobie, wskazane jest zachowanie 3-4 dniowego odstępu pomiędzy nimi.

Katarzyna Woszczyk
Specjalista ds. biologicznej ochrony roślin BIOCONT

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here