Ceny truskawek na skupach powoli rosną

skup truskawek

Sezon truskawkowy w pełni, a wzrosty cen cieszą producentów. Ceny truskawek, to obecnie jeden z głównych tematów w branży. Tak jak w ubiegłym roku, tak i teraz, bardzo wiele będzie zależeć od pogody.

Z początkowych stawek rzędu 3,00 – 3,20 zł/kg, ceny skupu truskawek na mrożnie sukcesywnie rosną. Na początku tego tygodnia na dużej części kraju obowiązywała niemalże jednolita cena 3,50 zł/kg. Obecnie na punktach skupu za truskawki bez szypułki można otrzymać maksymalnie 3,80 – 4,00 zł/kg. Truskawki z szypułką, przeznaczone na tłoczenie kosztują najczęściej 2,20 zł/kg.

Producenci obserwując swoje plantacje są zdania, że z powodu pogody sezon może być bardzo krótki. Nienawadniane plantacje już powoli usychają. Natomiast upały kumulują dojrzewanie truskawek. Zachodzą również obawy o zapowiadane na przyszły tydzień burze. Po panującej fali upałów, gwałtowne nawałnice mogą zniszczyć część plonu.

Wielu producentów jest przekonanych że wzrost cen przyspieszy w przyszłym tygodniu. Nie jest to teza bezpodstawna. Po pierwsze, przed sezonem niemal nie było w Polsce zapasów przetworzonych truskawek. Kilka dni temu wspominaliśmy, że Eksperci potwierdzają brak zapasów truskawek

Mniejsze zbiory w północnej Afryce i Hiszpanii sprawiły, że branża może mieć problemy ze sprowadzeniem mrożonego produktu. Wobec czego owoców dla przemysłu przetwórczego może w tym sezonie zabraknąć. Dwa dni temu pytaliśmy Czy zapotrzebowanie na truskawki przemysłowe będzie miało wpływ na ceny? Wszystkie dane z rynku wskazują, że najprawdopodobniej tak będzie i to z korzyścią dla producentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here