„Silny europejski popyt na polskie jabłka”

polskie jabłka

– Na rynku europejskim jest duży popyt na jabłka, ponieważ kilka krajów poniosło straty w wyniku mrozu i gradu. Chociaż doprowadziło to również do strat na wielu obszarach upraw w Polsce, dostępność polskich jabłek jest wyższa niż w ubiegłym roku – mówi Jan Nowakowski z Genesis Fresh na łamach agf.nl. 

Jan Nowakowski, menadżer polskiej firmy eksportującej jabłka Genesis Fresh, mówi serwisowi agf.nl, że sezon jabłkowy w Polsce zaczął się dobrze. Chociaż oczekiwano wyższych zbiorów, warunki pogodowe spowodowały znaczne szkody. Jakość jabłek różni się od rejonu, ale ogólnie zbiory są wyższe niż w ubiegłym roku.

Jak zauważa, obecnie na rynku europejskim dostępnych jest mniej jabłek, przez co popyt jest całkiem dobry.  „Uszkodzenia spowodowane gradem i mrozem oznaczają, że w tym sezonie mamy więcej jabłek dla przemysłu przetwórczego, ale ponieważ zbiory są większe, mamy też więcej owoców na eksport. Jest to korzystne, ponieważ popyt jest obecnie duży. Polska to nie jedyny kraj europejski, który nawiedził mróz, a na rynku europejskim jest mniej jabłek. Popyt na polskie jabłka jest więc dobry, ale rośnie też na innych rynkach, w tym w Azji i Afryce”

Jak wyjaśnia przedstawiciel firmy, w sadach wciąż króluje Idared, ale również Gala Royal również cieszy się coraz większą popularnością, zarówno na rynku lokalnym, jak i na eksport. Duże zainteresowanie jest również odmianami Jonagold i Golden.  W związku z pandemią Covid-19 i niepewną sytuacją istnieje duży popyt na owoce wśród konsumentów chcących zachować zdrowie, pozytywny trend jest korzystny nie tylko dla jabłek, ale także dla ogólnej sprzedaży owoców i warzyw w Polsce. 

Źródło: agf.nl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here