Glifosat będzie zatwierdzony na 10 lat? Głosowanie w Brukseli już 13 października

glifosat

Już 13 października okaże się, jaki los czeka najpopularniejszy herbicyd – glifosat. Komisja Europejska przychyla się do przedłużenia pozwolenia na stosowanie glifosatu na 10 lat. Głosowanie w Brukseli już za 3 tygodnie.

Obecnie Komisja Europejska uzasadnia odnowienie zezwolenia na stosowanie glifosatu najnowszym raportem Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), który w lipcu ubiegłego roku wykluczył „krytyczne obawy” w związku ze stosowaniem herbicydu. Rzecznik KE stwierdził, że decyzja oparta jest na rzetelnych badaniach naukowych.

Prawodawstwo europejskie przewiduje, że zezwolenie na stosowanie środków ochrony roślin lub herbicydów można przedłużyć maksymalnie na okres 15 lat. W tym przypadku Bruksela proponuje przedłużenie ważności glifosatu o 10 lat. Ma to związek z licznymi kontrowersjami i dalszym analizowaniem danych, które wskazują na szkodliwość substancji.

Reprezentanci Komisji Europejskiej odpowiedzialni za kwestie środków ochrony roślin poinformowali na konferencji prasowej, że nowa propozycja zatwierdzenia nakłada rygorystyczne warunki stosowania glifosatu, w tym obowiązek ochrony wód gruntowych i małych ssaków, które mogą być narażone na działanie herbicydu.

Propozycja Komisji Europejskiej musi jednak zostać zatwierdzona większością kwalifikowaną przez rządy państw członkowskich UE, które 13 października będą głosować w tej sprawie.

źródło: www.agf.nl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here