Grójeckie: Mróz przemroził pąki moreli

przymrozki 14-15.03.2020 - ucierpiała morela
fot. K.Pajewski

Niestety, potwierdziły się prognozy dotyczące spadków temperatur. Na zdjęciach pokazane są przekroje pąków moreli odmiany Wczesna z Morgen z okolic Mogielnicy (powiat grójecki).

W większości pąki są przemrożone. Tutaj temperatura spadła tylko do minus 4 stopni Celsjusza.

Przepowiadano, że termometry z soboty na niedzielę (14/15.03.2020) mogą pokazać nawet -9°C. Prognozy sprawdziły się. W większości lokalizacji strategicznych dla produkcji owoców było od -4°C nawet do -12°C. Dziś na forach dla producentów owoców pojawiają się informacje, że miejscami temperatura spadła nawet do -14°C.

Najbardziej posunięta wegetacja dotyczy moreli i tutaj wystąpiły szkody. Należy wspomnieć, że morela jest najwrażliwszym drzewem na mróz, jeżeli chodzi o drzewa pestkowe. Większość producentów truskawek, o ile miała taką możliwość, przykryła swoje plantacje. Niektórzy zdecydowali się na doraźne zadymianie. Spadki temperatury martwią także producentów borówki – tutaj wegetacja jest zaawansowana.

Czytaj także: W najnowszym MPS SAD 3/2020

Jak na razie wśród producentów jabłek dominuje względy spokój. Co prawda niektórzy korzystali ze zraszania nadkoronowego. Co ciekawe, dzisiejsza noc ma być znacznie cieplejsza, jednak według prognozy na kolejny weekend ponownie szykują się spadki poniżej zera.

Jak wyglądała sytuacja w Waszych regionach? Zostawcie swój komentarz poniżej.

Karol Pajewski

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności