Kolejne dobre prognozy dla cen jabłek deserowych

gala eksport

Komisja Europejska opublikowała właśnie pierwszy w tym sezonie raport o cenach jabłek deserowych. Średnio w całej Unii, a także w Polsce początek sezonu jest lepszy niż przed rokiem.

We wrześniu ceny jabłek deserowych w Polsce były nieco wyższe niż w sierpniu. Obserwowaliśmy to przede wszystkim na jabłkach z ubiegłego sezonu, ponieważ tegoroczne zbiory nieco się opóźniły. Wzrosły one z 2,54 do 2,67 zł/kg we wrześniu. Cały czas mówimy o średnich cenach wysortowanych i przygotowanych do sprzedaży jabłek.

Jeśli uważnie przyjrzymy się wykresowi dla naszego kraju to prezentuje się on bardzo pozytywnie dla sadowników. Po pierwsze wrześniowe ceny są wyraźnie wyższe od pięcioletniej średniej ceny we wrześniu, a także wyższe od najwyższej ceny jabłek we wrześniu z 5 lat. Mając na uwadze, że w ciągu sezonu te stawki, z wyjątkiem wiosny 2022, znacząco się nie zmieniają, może to być kolejny dobry sygnał dla cen jabłek w przyszłych miesiącach.ceny jabłek deserowych

Co słychać w Europie?

Jeśli chodzi o ceny w Europie to zauważamy podobny trend, jak w Polsce. Ceny są wyższe niż przed rokiem i średnio wzrosły we wrześniu.  To już kolejny sezon, gdy omawiane owoce osiągały najwyższe ceny we Francji. Niestety dane za sierpień i wrzesień sezonu 2023/24 wykazują, że najniższe ceny po raz kolejny notowano w Polsce. 

Kolejna bardzo ciekawa informacja dotyczy eksportu. Jeśli chodzi o wielkość jest on porównywalny jak w poprzednich sezonach. Wyjątkowa jest jednak cena. Jest ona najwyższa od 12 lat. Średnia cena wyeksportowanego z Unii Europejskiej kilograma jabłek wynosi 4,32 zł/kg.

4 KOMENTARZE

  1. Czyje? Grupy producenckiej? A odejmij sobie od tej hiszpańskiej ceny półkowej, cenę płaconą sadownikowi i wszelkiej maści koszty związane z dostarczeniem jabłka na hiszpańską półkę. Prosta matematyka – przy założeniu, że sadownik otrzymuje 2zł/kg, to wzrost ceny wynosi 614%. Nie za bogaty ten procent? Trąca to lichwą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here