Pierwsze, niewielkie wzrosty cen jabłek deserowych

Gala Must
Gala Must

Presja zakupowa dotyczy nie tylko jabłek przemysłowych czy jabłek na obieranie. Oba te trendy dają ekonomiczne podstawy do podnoszenia cen skupu przez grupy producenckie i firmy handlowe. W tym tygodniu widać pierwsze, niewielkie wzrosty w porównaniu do tygodnia ubiegłego.

Najmniej adekwatna do wartości, zdaniem wielu sadowników była cena Gali Must. Kupowano ją zaledwie po 1,20 zł/kg od 65mm.

Obecnie ceny na niektórych grupach wzrosły do 1,50 zł/kg za owoce od 70mm lub do 1,40 zł/kg od 65mm. Stała jest cena Gali Royal, od 1,80 do 2,00 zł/kg powyżej 70mm.

Niektóre podmioty handlowe podniosły cenę Red Jonaprince’a, Ligola i Jonagoreda. Niewiele bo przeważnie po 10 groszy na kilogramie. Ale wzrost to zrost. W najbliższej przyszłości można się spodziewać kolejnych wzrostów Ligola i Jonagoreda ze względu na ich znaczące niedobory i popyt wynikający z popularności.

Czytaj także: Wzrost cen przemysłu – coraz większa presja zakupowa

Wiele grup i firm próbowało kupić odmianę Red Chief po bardzo niskich cenach – przeważnie 1,30 zł/kg. Na próbach się skończyło. Dziś jedna z najlepiej działających pod grójeckich grup kupuje Red Chiefa po 1,50 zł/kg.

W tym tygodniu wiele podmiotów rozpoczęło skup odmiany Golden Delicious. Stawki to najczęściej 1,50 – 1,60 zł/kg.

Bez zmian pozostają ceny odmian, których wolumeny w handlu są znacznie mniejsze od tych popularnych, czyli Lobo, Cortland, Boskoop, Burgund i Rubin.

Karol Pajewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here