Stal znacząco staniała, ale drut sadowniczy zdrożał

drut

Z drutem sadowniczym stało się to, co widujemy na rynku paliw. Ceny stali na globalnych rynkach spadły, ale za drut płacimy coraz więcej…

Powyżej 300 zł za 25 kg

Aktualnie ceny 25-kilogramowej szpuli drutu sadowniczego wynoszą najczęściej od 340 do 360 zł w zależności od średnicy. Równocześnie są sklepy, gdzie trzeba już zapłacić ponad 400 zł… Jednak od szczytu globalnych „stalowych” problemów z 2021 i 2022 roku minęło już dużo czasu, a ceny stali znacząco spadły. Z jakiegoś powodu nie spadły ceny tego konkretnego stalowego wyrobu.

Podajemy ceny dla produktów znanej i cenionej przez sadowników marki. Na rynku są również tańsze rozwiązania, które jednak nie są aż tak popularne. Chodzi tu przede wszystkim o współczynnik wydłużenia, który jest mniejszy w droższych produktach.

Przed pandemią ceny były stabilne

Przed pandemią 25 kilogramów drutu sadowniczego kosztowało przeważnie od 200 do 220 złotych. W zależności od średnicy poszczególne produkty różniły się liczbą metrów bieżących w szpuli o wspomnianej masie. Warto dodać, że do 2020 ceny przez wiele lat były dość stabilne.

W 2021 roku z powodu zmniejszonej produkcji stali i zawirowań w globalnym handlu, ceny stali dosłownie „poszybowały” do góry. Razem z nimi szybko rosły ceny drutu sadowniczego. W efekcie, w połowie 2021 ta sama szpula kosztowała już o 50 zł więcej. W drugiej połowie roku ceny zaczęły zbliżać się do 300 zł za 25 kilogramów drutu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here