Zwalczaj chwasty gorącą wodą

BioMant Aqua to linia niemieckiej produkcji urządzeń do zwalczania niepożądanej roślinności za pomocą gorącej wody. Jedno z takich urządzeń i efekty jego pracy były prezentowane sadownikom podczas Dnia Otwartych Drzwi IO w Dąbrowicach w czerwcu br.

Jak informował Henryk Kucharczyk, przedstawiciel firmy Mantis ULV – producenta urządzeń BioMant Aqua – technologia zastosowana w tych urządzeniach pozwala na rozpylanie na rośliny pod ciśnieniem wody o temperaturze 99,5°C. W efekcie następuje zniszczenie struktury komórkowej roślin, której nadziemna część stopniowo obumiera. Aby uzyskać efekt całkowitej eliminacji roślin, niezbędne jest kilkakrotne wykonanie zabiegu gorącą wodą. 

Urządzenie BioMant Aqua

Dodatkowo, jak informował H. Kucharczyk, gorąca woda ogranicza także kiełkowanie nowych chwastów, gdyż zniszczone zostają nasiona znajdujące się na głębokości do 1 cm pod powierzchnią gleby. Gorąca woda jest rozpylana za pomocą lancy, rozpylacza, wózka ze specjalną dyszą lub przy użyciu specjalnej, odchylanej osłony z dyszą natryskową. Szerokość oprysku, w zależności od modelu, wynosi od 30 do 55 cm. Urządzenia BioMant Aqua mogą być napędzane gazem, olejem, bateriami elektrycznymi, a także przez WOM ciągnika. 

Zestaw do opryskiwania terenów utwardzonych

Technologia BioMant Aqua może być wykorzystana do zwalczania niepożądanej roślinności wszędzie tam, gdzie nie jest wskazane stosowanie innych metod, np. herbicydów. H. Kucharczyk proponował użycie gorącej wody, między innymi, na chodnikach, w rynnach, na powierzchniach brukowanych, placach zabaw, w uprawach ekologicznych.

 
Tekst i zdjęcia: Dorota Łabanowska-Bury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here